'13 yıllık AKP iktidarı 90 yıllık Cumhuriyet'in uyku molasıdır'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı kamuda şeffaflık paketini, içinde maske, dolarlar, ayakkabı kutuları, saat ve pinokyo gibi malzemelerin bulunduğu bir şeffaf kutuyu açarak eleştirdi.
Paketin komedi olduğunu öne süren Vural, dört bakanla ilgili Yüce Divan oylamasında şeffaf olarak oy kullanılması çağrısı yaptı. Vural, '600 yıllık imparatorluğun 90 yıllık reklam arasının sona erdiği' açıklaması yapan AK Partili Tülay Babuşçu'ya ise "13 yıllık AKP iktidarı 90 yıllık Cumhuriyet'in uyku molasıdır" sözleriyle yanıt verdi.

MHP İzmir İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Oktay Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kamuda şeffaflık paketi olmak üzere yaptığı son açıklamalar ve AK Parti Balıkesir milletvekili Tülay Babuşçu'nun '600 yıllık imparatorluğun 90 yıllık reklam arası sona erdi' sözlerini eleştirdi. Vural, şeffalık paketini açıklayan boğazına kadar yolsuzluğa batmış, basına, twitter, facebook'a karartma uygulayan AKP hükümeti olunca bir 'Zaytung' haberi sandığını söyledi.

Bundan daha komik bir açılım olamayacağını savunan Vural şöyle konuştu:

"Yandaşlar için ihale havuzu koyun, rüşvetçiye, şartlatana hayırsever deyin, sonra şeffalık paketi açıklayın. Bunu yılın şakası ilan ediyorum. Davutoğlu'nun böyle esprili birisi olduğunu bilmiyorum. Yolsuzlukla mücadele için şeffaflık paketi açıklamış. Bu bir komedi."

KUTUNUN ÜZERİNDEKİ ÖRTÜYÜ AÇTI

Vural, masaya koyduğu üzeri örtüyle kapalı kutunun üzerindeki örtüyü açtı. İçinden Davutoğlu'nun açıkladığı şeffalık paketine yönelik eleştiri için hazırlanmış bir şeffaf kutu çıktı. Kutunun içinde ayakkabı kutusu, dolarlar, maske, pinokyo, Kaçak Saray'ı sembolize eden bir mini oyuncak saray olduğu görüldü.

Şeffaflık paketinde en ilginç maddenin yolsuzlukla ilgili ihbarda bulunan kamu görevlilerinin ödüllendirilmesi olduğunu belirten Oktay Vural sözlerini şöyle sürdürdü:

"17- 25 Aralık operasyonlarında görev yapan polis ve yargıdakilerin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi. Bunlar yolsuzluğu bulanı perişan edecekler. Yargıya her türlü baskıyı yaptıran, takipsizlik kararı verdirten, haberleri sansürleyen, yayın yasağı koyduran, dört bakanla ilgili delil ve şüphe bulunamadığı gerekçesiyle komisyonda aklayan AKP, dalga geçer gibi bir de ihbarda bulunanı ödüllendireceğini söylüyor. Davutoğlu'na soruyorum: Ayakkabı kutuları, çikolata kutuları, kasalar, saatleri ihbar eden, soruşturan emniyet mensiplarını ödüllendirdin mi, cezalandırdın mı? Altın kaçakçılığıyla ilgili tahkikat yapaları, yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcıları ödüllendirdin mi, cezalandırdın mı? Ödüllendirme gerçek anlamda uygulansa, kamuda çalışan memurlar 13 yıllık AKP döneminin yolsuzluklarını bildirseler ihya olurlar."

'17- 25 ARALIK'I İHBAR EDİYORUM'

Bunun bir uyutma paketi olduğunu öne süren Oktay Vural, Başsakan Ahmet Davutoğlu'na şöyle seslendi:

"Ben ihbar ediyorum, ödül de senin olsun. 17- 25 Aralık'ta rüşvet ve yolsuzluk yapılmıştır. Yolsuzlukla mücadele kararlıysanız eğer, dört bakanla ilgili delilleri karartmayın. TBMM'de yapılacak oylamada yüreğiniz yetiyorsa yüce divana gönderin, kimin yolsuzluk yaptığı, kimin rüşvet aldığı ortaya çıksın.

Oktay Vural, TBMM'de oylamada kendisinin şeffaf olarak dört bakanın yüce divana gönderilmesi için oy kullanacağını belirterek, Başbakan Davutoğlu'na "Hodri Meydan. Sen de oyunu şeffaf kullan. Kapalı kapılar ardında milletvekillerini ikna için çalışmayın" dedi.

'ESNAF PAKETİ, ESNAFI BORÇLANDIRACAK'


Davutoğlu'nun esnafa müjde paketi diye esnafın Alışveriş Merkezleri'ne (AVM) taşınması, dörtte bir kira ödemeleri ve kredi verilmesi konusuyla ilgili de sert ifadelerle eleştiride bulunan Vural şöyle konuştu:

"Esnaf zaten kirasını ödeyemiyor. Vatandaşın alım gücü yok. Bir de borçlandırılacaklar. Esnaf bağkurunu, sigorta pirimini ödeyemiyor. Davutoğlu 'Seni yine borçlandıracağım" diye müjde veriyor. Sen önce esnafa borcunu ödeylebilecek ortam olmuştur. İşsizlik artıyor. Başbakan hayal satıyor. Mesele borçlandırma değil vatandaşın gelirini arttırmaktır."

TIR'LARIN İÇİNDEKİLERİ MİLLET MERAK EDİYOR

Oktay Vural, Adana'da durdurulan TIR'ların içinde ne olduğunu milletin merak ettiğini, öğrenmek istediğini belirterek, TIR'larla ilgili tutanağı gösterdi. Niye bu konuda yayın yasağı getirildiğini soran Vural, "Uçaksavar mermisi, top mermisi. Bunlar kime gidiyordu? Bir yerden bir yere götürülmesi hukuki midir? MİT'in top ve uçaksavar mermisiyle ne işi var? Utanmadan sıkılmadan bir de insani yardım diyorlar. Bunlar Türkmenlere gittiyse niye Türkmenler öldürülüyor? Ellerinde ne var? Görülüyor ki Türkiye İsrail adına vekaleten bir savaşı yürütmek üzere bunları yapmaktadır" dedi.

13 YILLIK AKP DÖNEMİ 90 YILLIK CUMHURİYET'İN UYKU MOLASIDIR

Oktay Vural, AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu'nun, sosyal paylaşım sitesinde "600 yıllık imparatorluğun 90 yıllık rekam arası sona erdi" sözlerini de şu sözlerle eleştirdi:

"Bu coğrafyada varlığımıza, bağımsızlığımıza kastedenlere karşı yürüttüğümüz mücadeyi yoksayan bir zihniyet, Cumhuriyet dönemini 90 yıllık bir reklam arası olarak göstermektedir. Bir milletvekili der mi PKK'ya 'Ana dilde eğitim için, demokratik özerlik için kan dökmeye gerek yok, veririz. Kan dökecekseniz bağımsız Kürdistan için dök, meşrudur' diyor. Diğeri Cumhuriyeti 90 yıllık reklam arası göstermek suretiyle Çanakkale'yi, Sivas Kongresini, Milli Mücadele'yi yok sayıyor. Bu zihniyet Cumhuriyet'i yok sayıyor. İşte AKP'yi temsil eden zihniyet budur. Mili mücadele, T.C. Devleti, Osmanlı'nın devamıdır. Verdiğimiz mücaedele Sevr'e karşı mücadelidir. Mukaddes bir mücadeledir. Bu mücadeleyi bilmeyen, Cumhuriyetimizi emparyalistlere karşı kurduğumuzu bilmeyen zihniyet, ne hazindir ki 90 yıllık Cumhuriyet'e reklam arası diylebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşu ve mücademiz binlerce yıllık Türk tarihinin altın sayfalarından biridir. İzmir marşında söylediği gibi biz bunları mücevher taşa yazdık. Bu kimseler milletin egemenliğini temsil edemeyecek kadar cehalet dolu insanlardır. 13 yıllık AKP iktidarı, Osmanlı döneminin de, 90 yıllık Cumhuriyet döneminin de ancak bir uyku molasıdır. 7 Haziran'da bu uykudan uyanılacak."
  :

  :

  :

  :

  "'13 yıllık AKP iktidarı 90 yıllık Cumhuriyet'in uyku molasıdır'" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ