AKP'liler vekilliği 'saltanat' sandı

AKP, 3 dönem kuralı için 'akraba' çözümünü buldu.
AKP’de üç dönem kriterine takılan 73 milletvekili, yeniden aday olabilmenin yollarını arıyor. Bir taraftandan da kendi akrabalarını Meclis’e göndermek için kollarını sıvadılar.

SALTANAT KURUYORLAR

AKP’de üç dönem kuralı nedeniyle milletvekili adayı olamayanlar akraba veya kardeşini Meclis’e göndermek için kolları sıvadı. Partinin geçmişi ile geleceği arasında bağ kurmak gerektiği görüşünü savunan üç dönemlik vekiller bir taraftan siyasete devam etmek için tüzük değişikliği isterken, bir taraftan da kendi kardeşleri veya yakın akrabalarının Meclis’e girmesi için harekete geçti.

AKP tüzüğüne göre bir daha aday olamayacak milletvekilleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan yasağın kalkması için devreye girmesini isterken, bir taraftan da kendi kardeşleri veya yakın akrabalarının Meclis’e girmesi için çalışıyor.

KENDİ DEĞİL KARDEŞİ ADAY OLACAK

TBMM Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Sadık Yakut’un kardeşi Sait Yakut, AKP’den Kayseri milletvekili aday adaylığı için başvurdu. AKP Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil’in kardeşi Necdet Pakdil de aday adayı oldu. Taraf'ta Güler Yılmaz'ın haberine göre  üç dönemi biten Mevlüt Akgün’ün kardeşi Mustafa Akgün AKP Karaman’dan aday adaylığına başvurdu.

KENDİ DEĞİL KIZI ADAY OLACAK

Üç dönemlik vekillerden Samsun Milletvekili Ahmet Yeni aday olamayacak, ancak Yeni’nin kızı Sivas’tan danışmanı da Samsun’dan aday adayı. Yine AKP eski Diyarbakır milletvekili İhsan Arslan’ın oğlu Erdoğan’ın danışmanı Mücahit Arslan aday adayı olan isimlerden. Eski AKP milletvekili Said Yazıcıoğlu’nun yeğeni (Recep Yazıcıoğlu’nun oğlu) Mehmet Kemal Yazıcıoğlu da AKP’den aday adayı.

DAVUTOĞLU 3 DÖNEMDE ISRARCI

Öte yandan Cumhuriyet'in haberine göre Erdoğan ile yemekte bir araya gelen milletvekilleri, yemekte 3 dönem kuralını gündeme getirerek kuralın kaldırılmasının partinin geleceği ve hafızası açısından önemli olduğunu dile getirdi. Erdoğan, “Bu konuyu benimle değil Başbakan’la konuşun, onun karar vermesi gerekir” dedi.

ERDOĞAN'IN AĞIRLIĞINI KIRMAK

Bu aşamadan sonra gözler Başbakan Davutoğlu’na çevrildi. Kulislerde, Davutoğlu’nun şimdiye kadar 3 dönem kuralı konusunda çok katı olmadığı, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile son dönemde bazı konularda yaşadığı görüş ayrılıkları ve parti içinde Erdoğan’ın ağırlığını kırmak için 3 dönem kuralının devamından yana tavır koyabileceği belirtiliyor.

DAVUTOĞLU KENDİ EKİBİNİ KURACAK

Parti kulislerinde, “Davutoğlu, kendi ekibini oluşturmak istiyor. Bu nedenle kuralın kaldırılması işine gelmez” görüşü dile getiriliyor.

Bazı milletvekillerinin bir süreden beri Erdoğan’a yönelik olarak “3 dönem kuralı kaldırılmazsa şu an kabinede olan bakanlar da dahil partinin ağır topları olan çok sayıda bakan ve milletvekili yeni dönemde olmayacak. Bu partideki ağırlığınızı olumsuz etkiler” tezini işlediği kaydediliyor.

Davutoğlu’nun kuralın değiştirilmesinden yana tavır alsa bile bu süreçte tüzük değişikliğinin yapılması zayıf olasılık olarak değerlendiriliyor.

Kaynak : Taraf / Güler Yılmaz

  :

  :

  :

  :

  "AKP'liler vekilliği 'saltanat' sandı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ