Bakan Işık ABD'deki akademisyenleri Türkiye'ye çağırdı

ABD'de bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, San Francisco şehrindeki Silikon Vadisi'nde bulunan "ODTÜ girişimcilik Merkezi"ni ziyaret etti ve yurt dışında yaşayan akademisyenleri Türkiye'ye dönmeye çağırdı.
Bakan Fikri Işık, "ODTÜ Teknokent'in burada T-Jump dediğimiz bizim start up firmalarımızın veya girişimcilerimizin bir çok pazarda pay alabilmesi ve yer alabilmesi için kurduğu merkezi ziyaret ettik. Bu ziyarette hem buranın yönetimi ile hem de Türk girişimcilerle Türkiye ve Amerika'yı değerlendirdik." dedi.

Türkiye'nin proje odaklı, Amerika'nın ise pazar odaklı çalıştığına dikkat çeken Işık, "Toplantıda, bizim daha pazar odaklı çalışmaya yönelmemiz gerektiğini değerlendirdik.

"GEREKLİ ALYTAPIYI..."

Özellikle Türkiye'de yapmamız gereken yasal değişiklikleri konuştuk. Atmamız gereken adımları konuştuk. Devlet desteğinin ne kadar önemli olduğunu ve bu ekosisteminin gelişmesinde ne kadar katalizör olduğunu arkadaşlarımız ifade ettiler ve biz bundan büyük bir memnuniyet duyduk.

Bu arkadaşlarımızın irtibatlarını daha da sıklaştırmak için Türkiye'den bu başarılı girişimler gibi yüzlerce girişimin çıkması için neler yapılması gerektiğini konuştuk ve son derece güzel verimli çalışma oldu.

Türkiye'ye dönmek isteyen akademisyenlere kapımız son derece açık ve onların Türkiye'ye adapte olabilmeleri için gerekli her türlü alt yapıyı hazırladık" diye konuştu.

IŞIK AÇIKLAMALARINI ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

"Hayır ben dönmek istemiyorum diyenlere ki burası dediğim gibi teknolojinin kalbi. Burada devam eden insanlara önerimiz, gelin birlikte proje yapalım, gelin Türkiye'nin bilim ve teknolojisine buradan katkı sunun.

Biz de bunu destekleyelim, sadece ülkenize karşı bir sorumluluk değil, ama siz de kazanın Türkiye'de kazansın. Bu anlayışla beynini ve sadece beyin gücünü Türkiye için kullan diye özellikle buradaki akademisyenlerimize ve girişimcilerimize çağrılar yaptık. Ve ben eminim ki önümüzdeki süreçte bu işbirliği hızlanarak artacak"

Bakan ve heyeti ABD temaslarını tamamlamasının ardından Türkiye'ye dönmek üzere San Francisco'dan ayrıldı.

Kaynak: CNNTürk

  :

  :

  :

  :

  "Bakan Işık ABD'deki akademisyenleri Türkiye'ye çağırdı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete