​Davutoğlu'ndan koltuğu bıraktıktan sonra ilk basın açıklaması

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP'li Muharrem İnce'nin "örtülü ödenek harcamaları" iddialarına facebook sayfasından yanıt verdi. Açıklamada 'Mayıs ayında örtülü ödenekten harcama yapılmadı' denildi.
AKP Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu, CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce’nin, “Örtülü ödenekten 200 milyon TL harcadığın, kendine 34 araç ve 108 personel tahsis ettiğin doğru mu” şeklindeki iddialarına facebook hesabı üzerinden yanıt verdi.

Davutoğlu’nun sayfasından yapılan açıklamada, “Aynı anda üç terör örgütüne karşı sınır içi ve sınır ötesi son derece kapsamlı operasyonların talimatını vermiş bir başbakan olarak kendisi ve ailesiyle ilgili güvenlik tehdidi ve buna bağlı alınması gereken tedbirler, Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı tarafından belirlenmiştir, Sayın Davutoğlu'nun bu konuda şahsi bir talebi ya da talimatı olmamıştır” denildi.

‘MAYIS AYINDA ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN HARCAMA YAPILMADI’

Açıklamada ayrıca Davutoğlu’nun mayıs ayında örtülü ödenekten harcama yapmadığı da ifade edildi. Açıklamada, “Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlık görevinden ayrılırken Mayıs ayı içerisinde kullanılan örtülü ödenek miktarı ve Başbakanlık Koruma Dairesi tarafından kendisine tahsis edilen koruma önlemlerine ilişkin gündeme getirilen gerçek dışı ve maksatlı iddialara dair aziz milletimizin bilgisine şu hususların sunulması ihtiyacı doğmuştur” ifadelerine yer verildi.

5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nu ile ‘örtülü ödenek' olarak bilinen harcamaların düzenlendiği hatırlatılan açıklamada, “İlgili kanunda Başbakan'a ‘kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, Devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile Devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili Devlet ve Hükümet icapları için kullanılmak üzere’ harcama yetkisi verilmiştir. Sayın Davutoğlu'nun görevden ayrıldığı Mayıs ayı içerisinde tahsis edilmiş olan Mayıs ayı örtülü ödenek bütçesinden hiçbir harcama yapılmamış, Mayıs ayı bütçesi kullanılmamıştır. Sadece devam etmekte olan süreçlere ilişkin olarak Nisan ayından devreden bütçe kullanılmıştır. Dolayısıyla Sayın Davutoğlu'nun görevden ayrılması ile ilişkilendirilebilecek bir harcama artışı söz konusu değildi. Aynı anda üç terör örgütüne karşı sınır içi ve sınır ötesi son derece kapsamlı operasyonların talimatını vermiş bir başbakan olarak kendisi ve ailesiyle ilgili güvenlik tehdidi ve buna bağlı alınması gereken tedbirler Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı tarafından belirlenmiştir, Sayın Davutoğlu'nun bu konuda şahsi bir talebi ya da talimatı olmamıştır. Yaşanan geçiş sürecinde alınan önlemler periyodik olarak gözden geçirilecek ve güvenlik tehdidinin durumuna göre bu tedbirler yeniden değerlendirilecektir” cümlelerine yer verildi.

  :

  :

  :

  :

  "​Davutoğlu'ndan koltuğu bıraktıktan sonra ilk basın açıklaması" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete