TBMM'de oturma düzeni belli oldu

7 Haziran seçimlerinde alınan sonuçların ardından seçilen milletvekilleri için Genel Kurul'da yeni bir oturma düzeni de oluşturulacak.
İlk toplantısını 23 Haziran Salı günü saat 15.00'te yemin töreni için yapacak olan yeni TBMM'de AKP, CHP, MHP ve HDP grupları, eski düzenlerine göre oturacaklar. Ancak bu oturma düzeni, "geçici" bir oturma düzeni olacak. Hükümet kurulduğunda, yeni hükümetin yapısına göre, TBMM Genel Kurulu'nda partilerin oturma düzeni, yani milletvekillerinin oturacakları yerler de değişebilecek.

KOALİSYON OLURSA SİL BAŞTAN

TBMM'nin geçen dönemdeki, şimdi de geçici olarak korunacak oturma düzenine göre, TBMM Başkanlık kürsüsüne tam karşıdan bakıldığında, en sağda kalan bölümler, iktidar partisi de olması nedeniyle AKP'ye ayrılmış durumda. AKP'yi, milletvekilleri sayısına göre, CHP, MHP ve HDP grupları takip ediyor.

TBMM'nin yeni dönem için açılacağı Salı günü de bu sistem korunacak. Ancak yeni hükümet kurulduğunda, yeni hükümetin yapısına göre oturma düzeni de değişecek. Geleneksel olarak TBMM Genel Kurulu'nda, iktidar partisine ya da partilerine mensup milletvekilleri, TBMM Başkanlık kürsüsüne karşıdan bakıldığında, sağ bölümde kalan yerlere oturuyorlar. Muhalifet ise, sol bölümde kalıyor. Nitekim Bakanlar Kurulu'na ayrılan sıralar da, yine karşıdan bakıldığında, TBMM Başkanlık kürsüsünün sağında kalıyor.

KULİSLER DE DEĞİŞECEK

Kurulacak hükümet, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin kullanacağı kulisleri de etkileyecek. Yine TBMM kürsüsüne tam karşıdan bakıldığında, sağ tarafta kalan kulisler, iktidar vekillerine ayrılmış durumda. TBMM'nin açılış gününde, eski sistem işleyeceğinden, sağdaki kulisleri AKP'liler, soldaki kulisi ise diğer üç parti kullanacak.

Ancak yeni hükümet kurulduktan sonra, iktidarın şekillenmesine bağlı olarak, partilerin kulisleri kullanım şekillleri de değişecek. Sağdaki kulisleri iktidarı oluşturan partiler, soldakini ise muhalefet kullanacak.

  :

  :

  :

  :

  "TBMM'de oturma düzeni belli oldu" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete