Günün Videosu

2 cenaze 4 gündür gömülmeyi bekliyor

Cenazelerin 3 gün içinde alınmaması durumunda devlet tarafından defnedilmesi yönündeki değişiklik kriz yarattı.
Adli Tıp Kurumu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle cenazelerin 3 gün içinde alınmaması durumunda valilik ve belediyeler tarafından defnedilmesi yönündeki değişiklik kriz yarattı. Şırnak Belediyesi, Cizre ve Silopi’de sokağa çıkma yasağında ölenlerin ailelerinin cenazelerini burada defnetmek istediğini belirterek bu iki ilçede sokağa çıkma yasağı nedeniyle bunun mümkün olmadığı için cenazeleri alamayacaklarını bildirdi. Şırnak Belediye Eş Başkanı Serhat Kadırhan, ailelerin isteği doğrultusunda hareket edeceklerini, bu nedenle cenazelerin alınıp Şırnak’ta defnedilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Şırnak merkez Dicle Mahallesi Orman Müdürlüğü bahçesinde 4 gün önce çıkan çatışmalar sırasında vurulan 2 kişinin cenazelerinin hâlâ olay yerinden alınmadığını belirten Kadırhan, “Gidip cenazeleri alabileceğimiz söylendi. Güvenlik sağlanmadan biz almaya gitsek ve ateş edilse ne olacak” dedi.

AİLELER AÇLIK GREVİNDE

Sur’da öldürülen Mesut Seviktek ile İsa Oran’ın cenazeleri 19 gündür, Ramazan Öğüt’ün cenazesi ise 8 gündür alınamıyor. Ailelerin başlattığı açlık grevi eylemi ise 8.’inci gününe girdi. Eşi Saide Oran ile birlikte açlık grevinde olan Mehmet Oran, “Cenazelerimiz üzerinden pazarlık yapıyorlar. ‘Gidin hendekleri kapatın cenazelerinizi verelim. Gider cenazenizi alırsınız, ölürsünüz, kalırsınız bizi ilgilendirmez’ diyorlar. Bunu söyleyen bir savcı, bir vali muavini var karşımızda... Hani kardeştik, din kardeşiydik? Cumhurbaşkanı diyor ki ‘Ben yaratılanı yaratandan ötürü seviyorum.’ Bu kadar seviyorsa acaba düşmanlığı nasıl olur diye düşünüyorum” diye konuştu.

HANGİ KİTAPTA VAR

İsa Oran’ın annesi Saide Oran da “Ben kendi cenazemi kendim gömerim, yeter ki bize engel olmasınlar. Oğlum o betonun üzerinde yatıyor, bu hangi kitapta var... Eğer varsa gelip bize göstersinler. Cenazelerimizi vermek de, çatışmaları bitirmek de Erdoğan’ın elinde. Valiye bir talimat versin, vali de cenazelerimizi versin” diye konuştu. Mesut Seviktek’in annesi Hediye Seviktek, “Artık istemem ben başka bir şey dünya gözüyle, çocuğumu toprağa vermek isterim” dedi.

Kaynak: cumhuriyet / Mahmut  Oral

  :

  :

  :

  :

  "2 cenaze 4 gündür gömülmeyi bekliyor" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete