Çilem Doğan'a 15 yıl hapis cezası

Adana'da kendisini fuhuşa sürüklemek istediğini öne sürdüğü eşi, 33 yaşındaki Hasan Karabulut'u tabancayla vurarak öldüren 1 çocuk annesi 24 yaşındaki Çilem Doğan'a, 15 yıl hapis cezası verildi.
Çilem Doğan, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut'tan iddiaya göre sürekli şiddet görmeye başladı. Çilem Doğan, boşanmak için mahkemeye başvurdu. Ancak, aile büyüklerinin araya girmesi ve iddiaya göre eşinin "Aileni öldürürüm" tehditleri üzerine davasından vazgeçti. Geçen yıl 8 Temmuz'da Yeşilyurt Mahallesi'ndeki evine giden Hasan Karabulut, belindeki silahını yastığın altına koyarak iddiaya göre eşine, "Antalya'ya gidiyoruz. 3 kadınla birlikte fuhuş yapıp bana para getireceksiniz. Adana ile ilişkilerini bitir" dedi. Çilem Karabulut'un tepkisi üzerine de, "Ne diyorsam onu yapacaksın lafımı ikiletme" diyerek eşini saçlarından tutup sürüklemeye başladı. Bu sırada yatağın üzerine düşen Çilem Doğan, yastık altındaki tabancayı alarak eşine ateş etti. Hasan Karabulut olay yerinde ölürken, Çilem Doğan tutuklandı.

"ÇOK KORKUYORDUM"

Yakın akrabayı öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Çilem Doğan ilk duruşmada evliliği boyunca eşinden sürekli şiddet gördüğünü belirterek savunmasında şunları söyledi:
"Hasan'dan çok korkuyordum. Çete liderliğinden arandığını duyunca polisle işbirliği yapıp, ondan kurtulmak istedim. Polise gidip her şeyi anlattım. Azrail'i bekleyen ölü gibiydim. Kendisini polise ihbar ettiğimi öğrendiğini düşünüp, canımı ne zaman alacağını bekliyordum. Eve geldiğinde 'seninle konuşacaklarım var' dedi. Yatak odasına girip soyundu, silahını da yastığın altına koydu. Kapıyı kilitledi ve önüme bir valiz attı. Antalya'ya gideceğimizi söyledi. Karşı gelince de saçımdan tutup, üzerime çıktı. Boğuşurken yana düşünce, silahını aldım ve ateş ettim."

"KEŞKE SIĞINMA EVİNE YÖNLENDİRSELERDİ"

Bugün karar duruşmasına çıkan Çilem Karabulut, son sözünü soran mahkeme heyetine şunları anlattı:

"Benim şimdi 2.5 yaşında çocuğum var. Fuhuşa zorlamayla ilgili konuşmak istiyorum. Daha 28 günlük evliyken beni fuhuşa zorladı. İnsanların acısına saygı duyuyorum. Onların evladı, benim de çocuğumun babası öldü. Gidebileceğim bir yer olsa giderdim. Gidebileceğim başka bir yer vardı da ben mi gitmedim? Sığınma evlerini burada öğrendim. Karakoldaki polisler keşke yönlendirseydi oraya da giderdim. Şu adliyenin dili olsa da konuşsa, koruma kararı alırken neler yaşadım. Başka çarem yoktu, mecbur kaldım, keşke olmasaydı."

MAHKEME BAŞKANI ŞERH KOYDU

Karar duruşmasında sanık avukatları meşru müdafaa çerçevesinde ceza verilmemesini, ölen Hasan Karabulut'un yakınları ve avukatları da 'Kasten öldürme' suçundan ceza verilmesini istedi. Duruşmaya karar için bir süre ara veren mahkeme heyeti Çilem Doğan'a önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Eylemin haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getirerek 18 yıla düşürülen ceza da iyi hal indirimi de yapılarak 15 yıl hapis cezası kararı verildi. Oy çokluğuyla alınan karara karşı Mahkeme Başkanı Ogün Madan, tutuklu sanığa meşru müdafaa kapsamında ceza verilmemesi gerektiği yönünde muhalefet şerhi düştü. 
Duruşma öncesinde kadın örgütleri Adana Adliyesi önünde Çilem Doğan'a ceza verilmemesi için eylem yaptı. Adliye girişi ve koridorlarında ise görevli polislerle Çilem Doğan'ı savunan avukatlar arasında gerginlik ve tartışmalar görüldü.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Çilem Doğan'a 15 yıl hapis cezası" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete