Osmanlı Ocakları: Kösem yayından kaldırılsın, eylem yapacağız

Son zamanlarda adı bazı sokak eylemleriyle gündeme gelen Osmanlı Ocakları, bu kez "Muhteşem Yüzyıl Kösem" adlı diziyi hedef aldı: "İlerleyen günlerde eş zamanlı tüm yurt genelinde yapılacak eylemlerimizle kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyoruz..."
Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, "Osmanlı saray hayatına yönelik tarihi hatalarla bizi çıldırttı" derken "Muhteşem Yüzyıl Kösem, Osmanlı Medeniyetiyle resmen alay etmektedir. Bu diziyi yapanları, göz yumanları Osmanlı Ocakları kültürel ve sanat alanlarında affetmeyecektir" diye konuştu.

'İZLENMEMESİ TALİMATI VERİYORUM'

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:"Bu dizi ve benzer kötü algı yapan dizilerin izlenilmemesi yönünde Osmanlı Ocakları genel başkanı olarak talimat veriyorum. Kimse bu tarihini bilmez, yalan, yanlış sahnelerle kurgulanan, amacın çok dışında çekilmiş bu diziyi izlemesin! Osmanlı Medeniyetine hakaret boyutunda sergilenmesine de asla göz yummayacağız! Yeter! Bu milletin mirasıyla, kültürleriyle alay ettiler. Dizi yayından alınmazsa yurt genelinde demokratik eylemler başlatabiliriz. Osmanlı Medeniyeti sahipsiz değildir."

'BİZ EYLEM YAPMADAN YAYINDAN KALDIRILSIN'

Açıklamanın devamında RTÜK'e de seslenen Canpolat, dizinin halkı tahrik ettiğini ve yayından kaldırılması gerektiğini söyledi:


"Kültür Bakanlığına ve RTÜK’e sesleniyorum; Bu dizi kendi insanımızın kültürüne yönelik çok büyük bir tehdittir. Asla kabul edilebilir bir durum değildir. derhal yayından kaldırılmalıdır. İnsanımızın kendi kültürüne yönelik bu şekilde asimile, erozyon politikalarını sanatla üzerinden yapılmak istenmektedir. Bu dizinin yayına Osmanlı izleri taşıyan ve Osmanlı torunlarının bulunduğu ülkede bu şekilde izin verilmemelidir. Dış ülkelerde yayınlansa dahi müdahale edilmesi gereken bu dizinin sanatla asla alakası yoktur. İnsanımızın kendi ülkesinde kendi değerlerine yönelik yapılmış bu dizinin yayınlanmasına göz yummamak gerekir. Yurt genelindeki Osmanlı ocakları teşkilatlarımız Osmanlı ocakları genel merkezimize bildirdikleri şikâyetleri ciddi boyutlara ulaşmıştır. Halk tahrik olmuştur. Bu dizinin toplumda infial yaratacağı endişesi taşımaktayız. Dizi çalışanları sanata değil, İnsanların varlık haklarıyla olgunlaşmış kültür haklarıyla kendi ülkelerinde alay edilmesine neden olmaktadır. Durumun üst düzeyde endişe verici olduğunu görülmektedir. Bize gerekli uyarıları yapmak düşer. Saygıdan kardeşlikten bahsedenler gayri Müslimlere dahi saygı duyan bir medeniyete saygısızca atıflarda bulunmak toplumda telafisi olmayacak iz bırakacaktır. Varlık haklarımızın koruyamıyorsa Kültür Bakanlığı acaba neden vardır? A Haber'e komik durumlarla ceza veren RTÜK bu diziye ne den göz yumduğunu merak ediyoruz."

Canpolat, dizinin yayından kaldırılması için eylem yapacaklarını da söyledi:

"RTÜK önünde eylem yapma kararı almadan birilerinden açıklama bekliyoruz. İlerleyen günlerde eş zamanlı tüm yurt genelinde yapılacak eylemlerimizle kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyoruz. Bizim hoşgörü anlayışımızdan ve iyi niyetimizden kimse faydalanmamalıdır. Osmanlı medeniyeti Osmanlı Ocaklarının kırmızı çizgileridir! Bu çizgiyi sanata, edebiyata, tarihe, hoşgörüye, adalete düşkün olanlar tahrik veya tahrip etmemelidir. Demokratik haklarımızı kullanarak bu diziye tepkisiz kalmayacağımızı herkesin bilmesiniz isteriz."

Kaynak: radikal.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Osmanlı Ocakları: Kösem yayından kaldırılsın, eylem yapacağız" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete