"Utanmasını Bilmeyen Savcı" davasında karar çıktı

Eski savcı Zekeriya Öz'ün, "Utanmasını Bilmeyen Savcı" başlıklı bir yazı kaleme alan gazeteci Nedim Şener aleyhine açtığı 30 bin TL'lik tazminat davası reddedildi.
Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, taraf avukatları katıldı. Davacı Zekeriya Öz'ün avukatları, internette ve gazetede yayımlanan yayına göre müvekkilinin kişilik haklarının zedelendiğini belirterek "Müvekkilimiz yargı mensubudur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarında yargı mensuplarıyla ilgili yayınlarda yargının etkinliği gözönünde tutularak ifade özgürlüğünün genişletilmesinden değil, kısıtlanabileceği, dar yorumlanacağı şeklinde içtihatlar vardır. Bu nedenle iddiamız sabit olmuştur.

Ayrıca TDK sözlüğünde utanmaz ifadesi, 'arsız, yüzsüz' manasında kullanılmıştır. Bu nedenle müvekkilimi hedef gösterecek şekilde yapılan yayın hukuka aykırıdır. Kişilik haklarına ağır saldırıdır. Davamız kabul edilsin"
dedi. 
 
"YAZI ELEŞTİRECEK NİTELİKTEDİR"

Davalı Nedim Şener'in avukatı ise "Müvekkilim Oda TV davasında tutuklanmış, soruşturmayı Zekeriya Öz yapmıştır. Ancak davacının yerinin değişmesinden sonra birden bire hak hukuktan bahseder şekilde tweet'lerde yayın yapmaya başlayınca müvekkilim de Oda TV davasındaki davacının tutumunu eleştirecek şekilde bu yazıyı yazmıştır.

Yazdığı yazı kendi yaşadığının anlatımıdır. Biz AİHM içtihatlarını eleştirinin ağır olması halinde katlanabileceği yönünde olduğunu biliyoruz. Ayrıca duruşma safahatında Zekeriya Öz meslekten çıkarılmış. Yurtdışına kaçmıştır. Bu nedenle aleyhimize açılan davanın reddini talep ediyoruz"
diye konuştu.

Bunun üzerine Öz'ün avukatları yeniden söz alarak müvekkillerinin halen savcı olduğunu, ihraç kararının kesinleşmediğini ve AİHM'in kararlarının siyasilerle ilgili olup hakim ve savcılarla ilgili olmadığını, yargı tarafsızlığı için kısıtlanabileceğini öne sürdüler. Kararını açıklayan mahkeme, açılan davanın ispat edilememesi gerekçesiyle davanın reddine hükmetti. 

DAVANIN GEÇMİŞİ

Gazeteci Nedim Şener, Posta Gazetesi'nde 25 Eylül 2014 tarihinde yayımlanan yazısında  Zekeriya Öz ile ilgili "Utanmasını Bilmeyen Savcı" başlıklı bir yazı yazdı. Bu yazının ardından Zekeriya Öz'ün avukatları, müvekkillerinin kişilik haklarının zedelendiği iddiasıyla 30 bin TL'lik tazminat talepli dava açtı. Hakkında yakalama kararı bulunan savcı Öz  yurtdışına çıktı ve geri dönmedi.

Kaynak: CnnTürk

  :

  :

  :

  :

  ""Utanmasını Bilmeyen Savcı" davasında karar çıktı" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete