Diren Biga

Yapılmak istenen 3 termik santral, ÇED raporları sayesinde şimdilik engellendi
Cumhuriyet'ten Aykut Küçükkaya'nın haberine göre Çanakkale’nin tamamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tam 11 termik santral için ÇED başvurusu bulunuyor. Çanakkale de zaten şu anda 4 santral faaliyet gösteriyor. Yeni termik santrallerin açıılması demek Çanakkale'de 15 termik santralin dumanı tütecek demek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na altı termik santral projesiyle ilgili ÇED başvurusunda bulunuldu. İdare Mahkemeleri bu projelerin 2’sinde ÇED belgesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. ÇED raporuyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verilen termik santraller Filiz Kirazlıdere  Elek. Ürt. A.Ş.’nin yapmak istediği Kirazlıdere 1 ve Kirazlıdere 2 projeleri. Sarıkaya Karaburun Elek. Ürt. San. Tic. A.Ş.'nin yapmak istediği Karaburun projesinin ÇED raporu ise mahkemece iptal edildi.

CENGİZ-ALARKO ORTAKLIĞININ PROJESİDE DURDURULDU

Cengiz Holding-Alarko ortaklığının Çanakkale Karabiga’da yapmak istediği termik santralin ayrı projeymiş gibi gösterilen son parçasına da geçen hafta onay çıkmamıştı. Çanakkale İdare Mahkemesi, tek projenin 4’e bölünerek çevreye toplam etkisinin gizlendiğine işaret ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararını durdurduğunu açıklamıştı.

AKDENİZ FOKLARIDA TEHDİT ALTINDA

Biga Yarımadası’nda termik santraller sadece ormanları değil, Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayımlanan Kırmızı Liste’de soyu kritik derecede tehdit altında bir tür olarak belirlenen Akdeniz foklarını da tehdit ediyor. Zira santrallerin yapılacağı bölge, Marmara’da kalan son birkaç Akdeniz foku mağarasını da içine alıyor. Bu bölge geçtiğimiz yıl da Akdeniz Foku Araştırma Grubu tarafından ‘Önemli Akdeniz Foku Yaşam Alanı’ olarak belirlendi.

  :

  :

  :

  :

  "Diren Biga" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ