Halk DSİ'nin başvurusuna hayır dedi

Denizli'nin Buldan İlçesi'nde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından iki gölet ve bir su iletim kanalında kullanılmak üzere kum çıkartılması için mahallede yapılan oylamadan karar 'hayır' çıktı.
DSİ'nin Buldan'da yapımı süren Dımbazlar ve Hasanbeyler Göletleri ile Çindere Barajı'ndan su sağlayacak Yenicekent İletim Kanalı'nın yapımında kullanılmak üzere gerekli kumu, Doğan Mahallesi'ndeki hazineye ait araziden almak istedi. Tüm hazırlıklarını ypan DSİ belediyeye başvurdu. Belediye ise durumu halk oylmasına sundu.
Buldan Belediye Meclisi başvuruyu önce reddetti, ardından tekrar görüşülmek üzere şartlı kabul etti. Üzüm üreticilerinin mağdur olmaması için kum ocağı işletmesinin Nisan ayı sonu ile Eylül başı çalıştırılmaması, kum çıkarma işleminin sadece Buldan'daki faaliyetler için yapılması ve DSİ'nin işi bittiğinde ocağı belediyeye devretmesi şartlarını kabul edilmesi halinde ocağın açılması kararı verildi. 

Oylama sonrası Buldan Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Gülbay, "Biz iki arada kalmıştık. Bir yanda iki adet gölet ve su iletim kanalının yapılması için gerekli olan kumun çıkarılması ve bununla ilgili devletin baskısı, bir yandan da vatandaşımızın tepkisi. En doğrusu bu konu ile ilgili olan vatandaşın kararı idi. Bunun için sandık koyup vatandaşımıza sorduk. Belediye olarak çıkan karara uyacağız. Kum ocağı işletmesine ruhsat vermeyeceğiz" dedi.

  :

  :

  :

  :

  "Halk DSİ'nin başvurusuna hayır dedi" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ