​İstanbul ‘Dünya Saati’ne uydu!

İklim değişikliği ve kısıtlı doğal kaynakların korunmasına yönelik sembolik bir adım atmak amacıyla hayata geçirilen projeye İstanbul'dan da destek geldi.
Türkiye’deki 60. Yılını kutlayan Harbiye’deki Hilton İstanbul Bosphours Oteli’nin Dünya Saati’nin uygulandığı bu anlamlı günde 20.30 – 21.30 saatleri arasında genel alanlarında özellikle dış cephe ışıkları söndürüldü, bazı bölümleri mumlarla aydınlatıldı.

HİLTON’DAN DESTEK

Otelde kalan bazı yerli ve yabancı misafirler, boğaz manzaralı restorantta hem İstanbul manzarasını hem de otelin bahçesinde Dünya Saati ve 60.yıla özel alev gösterisi görüntüledi. Hilton İstanbul Bosphorus, Conrad İstanbul Bosphorus ve Hilton ParkSA otelleri 2007 yılından bu yana tüm dünyada eş zamanlı olarak hayata geçirdiği Dünya Saati uygulamasına çeşitli etkinliklerle destek veriyor.

Proje ile ilgili Taksim’de konuşan vatandaşlar, projenin önemine ve daha duyarlı olunması gerektiğini dikkat çektiler. Yasemin Baran, iklim değişikliğinin çok ciddi bir sorun olmaya başladığını belirterek, “Bunu hepimiz günlük hayatımızda da hissediyoruz. Eskiden 4 mevsim vardı artık çok azını yaşayabiliyoruz. Hepimizin çok dikkat etmesi lazım. Bu bağlamda da bu tip projeleri destekliyorum. Bende ışıklarımı söndürdüm” dedi. İstanbul’da öğrenim gören Azerbaycan’lı Hacıbey Heyderli ise, Dünya’nın her yerinde bu projeye destek verilmesinin öneminden bahsederek, “Bir dakikalık ışıkları kapatmakla bir şey kazanmayız. Ama bununla dünya toplumuna büyük mesajlar verebiliriz. Herkese rica ediyorum bu tip kampanyalara destek versinler. Gözlemlediğim kadarıyla insanlar biraz ilgisiz. Katkı vermek lazım” dedi.

ORTAKÖY CAMİİ IŞIKLARINI KAPADI

Organizasyon kapsamında Beşiktaş, Ortaköy Meydanı’nda saat 20.00 sıralarında toplanan Dünya Doğayı Koruma Vakfı örgütünün genç üyeleri, arkalarına Ortaköy Camii ve Boğaz Köprüsü’nü alacak şekilde yan yana dizildiler. Grup üyeleri, ışıkların bir saat söndürülmesini simgeleyen mumlarla yazılmış 60+ işareti yaparak, ellerindeki “Dünya Saati” yazılı pankart eşliğinde geri sayıma başladı. Saat 20.30′u gösterdiğinde Boğaz Köprüsü’nün ışıkları güvenlik gerekçesiyle kısmen, Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii) ışıkları ise tamamen kapandı. Ayrıca organizasyon kapsamında, Beylerbeyi Sarayı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Yıldız Sarayı Şale Köşkü, Küçüksu Kasrı,Beykoz Kasrı, Ihlamur Kasırları gibi birçok anıtsal yapı da ışıklarını 1 saat süreyle kapatarak “Dünya Saati” etkinliğine destek verdi.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, “Dünya Saati kampanyası, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın 2007 yılında iklim değişikliğine ve çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla tüm Dünya’da başlattığı bir kampanyadır. Avustralya’da 2 milyon kişinin katılımıyla başlamış bir etkinliktir. Türkiye’de de 2009 yılından beri bu etkinliği yapıyoruz. Bu sene rekor katılımla 172 tane ülkede 7 bin den fazla şehir bu etkinliğe katılıyor. Türkiye’de de bu yıl 30′dan fazla şehir bu etkinliğe katılıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "​İstanbul ‘Dünya Saati’ne uydu!" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ