AKP'li Aktay'ın MİT TIR'ları açıklaması yargıya taşındı

AKP milletvekili adayı Yasin Aktay'ın 'O TIR'lar ÖSO'ya gidiyordu' sözleri yargıya taşındı.
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), MİT TIR’larındaki silahlarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında suç duyurusunda bulundu.

HKP, suç duyurunda Odatv’nin haberini kaynak olarak gösterdi. Odatv 16 Mayıs 2015 tarihinde AKP Siirt milletvekili adayı ve AKP Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, silah taşıyan MİT TIR'larının Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) gittiğini söylediği videosunu sayfalarına taşımıştı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun MİT TIR’larına ilişkin ifadelerine de yer verilen suç duyurusunda, “Bu gelişmenin hemen ardından 'CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT TIR'larındaki bombaların görüntülerini izlediğini söyledi. Yasin Aktay'ın 'O TIR'lar ÖSO'ya gidiyordu' sözlerini doğrulayan Kılıçdaroğlu, 'Dolayısıyla bunların gizlenecek bir yanı yok. Onun söylemesiyle de insani yardım olmadığı çıkıyor ortaya' ifadelerini kullandı." denildi.  

“SAVAŞ SUÇU” İŞLEDİLER

Suç duyurusunda, AKP hükümetinin MİT TIR’larındaki silahları ÖSO’ya göndererek Anayasa, TCK, Birleşmiş Milletler ve Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal ettiği iddia edildi. Hükümetin ilgili yasaları çiğneyerek “savaş suçu” işlediğinin belirtildiği suç duyurusunda şöyle denildi:

“Şüphelilerin üstlendikleri görev ve makam ne olursa olsun, SAVAŞ SUÇU niteliğindeki bu suçlardan yargılanmaları gerektiği açıktır. Anılan eylemleri, makamlarının verdiği güç sayesinde işlendiyse de, makamın bir TBMM savaş kararı olmadan bu eylemlere cevaz vermediği açıktır. Dolayısıyla eylemleri görevleri kapsamında ya da bir görev suçu olarak görülemez.

Haklarında kamu davası açılarak cezalandırılmaları, ülkemiz ve bölgemiz barışı açısından kaçınılmazdır.

Anılan eylemden bir biçimde haberdar olduğu yukarıdaki beyanlarından anlaşılan Kemal KILIÇDAROĞLU ve Yasin AKTAY’ın da tanık olarak dinlenilmelerini talep etmek gerekmiştir.”

Suç duyurusunun “sonuç ve istem” bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında soruşturma başlatılarak anılan maddelerden yargılanmaları ve cezalandırılmaları için kamu davası açılmasını talep edildi.

Kaynak: odatv.com

  :

  :

  :

  :

  "AKP'li Aktay'ın MİT TIR'ları açıklaması yargıya taşındı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete