RTÜK'ten Fox TV'ye 'Ali' cezası

RTÜK 'Unutma Beni' adlı dizide oyuncak bir maymuna 'Ali'ismi verildiği için kanala ceza kesti.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), fox tv'de yayınlanan "Unutma Beni" adlı dizide oyuncak bir maymuna "Ali"ismi verildiği için kanala ceza kesti.

İSLAM BÜYÜĞÜNE HAKARET

Kararda "Ali" isminin verilmesinin,İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı vurgulandı ve oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildi.

OYUNCAK AYIYA ALİ İSMİNE CEZA

RTÜK'ün CHP kontenjanından üyesi olan Ali Öztunç olayıTwitter'dan duyurarak "Fox Tv'de yayınlanan bir dizide, oyuncak ayıya Ali isminin verilmesine bugün ceza uyguladık. TV'de kimsenin inancına hakaret edilemez." diye yazdı.


RTÜK tarafından yapılan açıklamada Fox TV'de 26 Şubat'ta yayınlanan "Unutma Beni" adlı dizide "Ali" isminin maymun şeklindeki peluş oyuncakla özdeşleştirilmesinin,

İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı göz önünde bulundurarak, yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olamayacağına ilişkin 6112 sayılı kanunun 8/1/f maddesinin ihlal edildiği sonucuna varıldığı ve bu nedenle ilgili kuruluşa oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

  :

  :

  :

  :

  "RTÜK'ten Fox TV'ye 'Ali' cezası" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete