Bakana hakaretten yargılanan Çolak'a beraat

Bakan Çelik'e hakaretten yargılanan Avukat Çolak beraat etti.
HALKIN Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir milletvekili adayı avukat Tacettin Çolak, Ermenek'teki maden faciasının ardından yaptığı basın açıklamasında, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e hakaret ettiği iddiasıyla 1 ila 3 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı davada beraat etti.

HAPİS CEZASI İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Ermenek'teki maden faciasının ardından Karşıyaka Çarşı'da geçen yıl 2 Kasım'da yapılan basın açıklamasında, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hakkındaki sözleri nedeniyle HKP Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak'a 'Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçundan 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

KATILMA TALEBİNİN REDDEDİLMESİNİ İSTEDİ

Karşıyaka 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasına tutuksuz sanık Tacettin Çolak, avukatı Ayhan Erkan ile Faruk Çelik'in avukatı Ali Derman Güler katıldı. Çelik'in avukatı Güler, her ne kadar kamu davası açılmış olsa da, müvekkilinin suçtan zarar gördüğünü belirterek davaya katılma talebinde bulundu. Çolak'ın avukatı Ayhan Erkan ise bakanın doğrudan suçtan etkilenmediği gerekçesiyle katılma talebinin reddedilmesini istedi.

AİHM KARARLARINI HATIRLATTI

Avukat Ayhan Erkan, Yargıtay içtihatları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarında 'kamu görevi icra edenlerin ve siyasi kimliği bulunanların eleştirilebileceklerine dair hususun görevlerin kamusal özelliğinden kaynaklandığı ve eleştiri sınırının diğer kişilere göre daha geniş olması gerektiği' yönünde hükümlerin bulunduğunu hatırlatarak, olayda suç unsuru bulunmadığını ve derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

Hakim, eski Bakan Çelik'ın davaya katılma talebini kabul ederek, hükmü açıkladı. Suçun sabit olmadığını belirten hakim sanığın beraatine, avukatlık ücreti olarak bin 500 liranın hazineden alınarak sanığa verilmesine karar verdi.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Bakana hakaretten yargılanan Çolak'a beraat" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete