Nobel TIP Ödülü sahibi Thomas Südhof, akıllı telefonlar konusunda uyardı

Nobel Tıp Ödülü sahibi Thomas Südhof, akıllı telefonlar konusunda uyararak son teknoloji ürünlerinin beyinlerde hem stres hem burnout hastalığı tehlikesi yaşattıklarını söyledi.
59 yaşındaki Stanford Üniversitesi beyin uzmanı Frankfurt Allgemeine gazetesiyle yaptığı söyleşide, "Günümüze baktığımda daha çok insanın burnout hastalığana yakalanmaması beni şaşırtıyor" şeklinde konuştu. 

Südhof, "Bizler hep ulaşılabilecek durumda, hep işteyiz. Maille dakika başı işyerimizle iletişim halindeyiz. Bu uzun süre iyi gitmez" dedi. 

Bilim insanı Südhof, kronikleşmiş stresin insanların beynini değiştirdiğini kaydetti.

NOBELLİ BİLİM ADAMINDAN TAVSİYELER

Göttingen doğumlu nobelli bilim adamı zaman zaman çevrimdışı kalınmasının, spor ve yoga ile  iyi bir kitap okumanın veya müzik dinlemenin insan ruhuna iyi geldiğini belirtti. 

Thomas Südhof, anne ve babalara da çocukların telefon kullanma sürelerini kısıtlama tavsiyesinde bulundu. 

BEYİN HÜCRELERİNİ ARAŞTIRIYOR

Bilim insanı Südhof beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişimini ve burnout hastalığında olan biteni araştırıyor. Nobel Komitesi de 2013 yılında ödül haberini Südhof'a cep telefonu üzerinden iletmişti. 

Ancak Alman bilimadamı, kendisine ait bütün elektronik aletlerinin saat 20.00'den kahvaltıya kadar kapalı kaldığını belirtiyor.

Kaynak: Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "Nobel TIP Ödülü sahibi Thomas Südhof, akıllı telefonlar konusunda uyardı" hakkında Tweetler

  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete