​HDP’li vekil Kaç-Ak Saray’a çıktı!

CHP'den Deniz Baykal ve MHP'den bir milletvekilinin ardından HDP'den de bir isim Erdoğan ile 'özel' görüştü.
CHP’den ayrılarak HDP’ye geçen ve Gaziantep milletvekili olan Celal Doğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir görüşme yaptığı iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Sabuncu, HDP kaynaklarından Gaziantep Belediye Başkanlığı döneminden Erdoğan ile tanışıklığı olan Doğan’ın parti adına değil kendi adına bu görüşmeyi gerçekleştirdiğini öğrendiğini aktardı. Sabuncu, “Kaynaklar, ne konuşulduğuyla ilgili olaraksa ‘Türkiye’nin içinden geçtiği zor süreçle ilgili görüş alışverişi’ notunu paylaşıyorlar” dedi. Sabuncu’nun Cumhuriyet’te “Saray’da sürpriz HDP’li” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili kısmı şöyle:


Seçim öncesi Erdoğan-AKP hükümeti ile Kürt Hareketi (HDP) arasında kopma noktasına gelen ilişkilerin seçim sonrasında daha da geriliyor olması pek çok kişi de endişe yaratıyor. Ancak bir taraftan da HDP içinden kritik isimler kimi “sürpriz” görüşmeler yapıyor. Bu isimlerden biri son seçimler öncesi CHP’den ayrılarak HDP’ye geçen ve Gaziantep milletvekili olan Celal Doğan. 15 yıl boyunca Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Doğan, “İstanbul’da Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder ile bir yemek yemiş ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bilgisi dahilinde milletvekili adayı yapılmıştı.

Hem Türkiye’de hem Suriye’de Kürtlerle ilgili kritik gelişmeler yaşanırken “yeni HDP”li Celal Doğan kısa bir süre önce Saray’da Erdoğan ile görüştü. Doğan’ın belediye başkanı olduğu dönemden Erdoğan ile “tanışıklığı- hukuku” olduğu biliniyor. Kulislere yansıyan bilgilere göre görüşme isteği Doğan’dan geldi. Buradaki kritik soru “partisi adına mı yoksa bireysel olarak mı” bu talebi ilettiğiydi. Kaynaklar buna “partiden bağımsız” diye yanıt verdi. Yanıt “bireysel görüşme” olsa da partinin görüşlerini Erdoğan’a aktardığını oradan aldığı bilgiyi de partisiyle paylaştığını düşünmek mümkündür. Kaynaklar, ne konuşulduğuyla ilgili olaraksa “Türkiye’nin içinden geçtiği zor süreçle ilgili görüş alışverişi” notunu paylaşıyorlar.

SÜREÇ İÇİN DEĞERLİ

HDP içinde, seçim öncesinde “AKP’yi dışarıdan destekleyebiliriz” diyen bir grup vardı. Ancak Selahattin Demirtaş o günlerde “partinin böyle bir desteği vermeyeceğini” ilan etti. Erdoğan ile Doğan arasındaki görüşmenin HDP destekli bir AKP Hükümeti’nin yolunu açması zor olsa da tıkanan çözüm süreci için “kritik değer” taşıdığı kulislerde konuşuluyor.
  • yener soyuslu
    KAÇ_LİRAYMIŞ yener soyuslu - 4 Temmuz 2015 KAÇAK AKSARAY DİYORSUNUZ BİZ BURAYA GİRMEYİZ DİYORSUNUZ İLK ÖNCE SİZ GEZİYORSUNUZ BUNE TARHANA NE TURŞU ANLAMADIK

:

:

:

:

"​HDP’li vekil Kaç-Ak Saray’a çıktı!" hakkında Tweetler

DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

KARŞI VİDEO
https://twitter.com/KarsiGazete