IŞİD Türkiye'de ‘iletişim bürosu' kurmuş!

IŞİD militanlarının Türkiye'den Suriye'ye geçişler için ‘iletişim bürosu' kurduğu ve rahatça yaptıkları telefon görüşmeleriyle geçiş için tüm bağlantıları kurdukları öğrenildi.
IŞİD'e katılmak için Gaziantep'e gelen militanların hangi ağ üzerinden sınırdan geçirildiği ve örgüte katılımlarının sağlandığı, emniyet tarafından yapılan telefon dinlemeleriyle ortaya çıktı.Sol'da yer alan habere göre, kalınan otellerden ticari taksiye kadar geniş bir ağ üzerinden yürütülen geçiş ağı, Türkiye'den alınan bir telefon hattıyla ‘iletişim bürosuna' bağlı çalışırken, buradan şifre almayanların sınırdan geçirilmediği de kayıtlarla ortaya çıktı.

IŞİD'e katılmak isteyenlerin ilk olarak ‘iletişim bürosu' olarak tabir edilen bir numarayı aradıkları ve sonrasında geçiş için kurulan ağla irtibata geçtikleri telefon görüşmelerine yansıdı. 16 Aralık 2014'te gerçekleşen bir görüşmede, ‘X erkek şahıs' olarak kayıtlara geçen bir kişi, bu yapılanmanın içerisinde yer alan Uğur Mazlu isimli bir kişiyi aradı. Ankara'dan geldiklerini söyleyen Mazlu, karşısındaki şahsa 5 kişi olduklarını ve Suriye'ye geçmek istediklerini söyledi.

Ancak karşıdaki kişinin "İletişimi aradınız abi. İletişimin numarası var, onları aradınız mı?" diye sorması üzerine Mazlu, "Ebu İbrahim'i aramıştım" yanıtını verdi.

Ancak karşıdaki şahıs, geçişler için söz konusu ismin değil ‘iletişim bürosunun' aranması gerektiğini yönünde uyarıda bulunarak şöyle yanıt veriyor:

‘ARAMIZDA BİR ŞİFRE VAR'

X erkek: Abi o değil. Şimdi beni kim arıyor biliyor musun? Beni iletişim bürosu var, onlar beni arıyorlar. Sizin telefon numaranızı bana gönderiyorlar ve benim telefon numaramı size gönderiyorlar. Çünkü ben aramızda onla bir şifre var, onlar söylerse ben sizi kabul edebilirim."

Bunun üzerine karşıdaki şahıs, Mazlu'ya iletişim bürosu olarak 0537 ile başlayan ve Türkiye hattı olan ancak şu an kullanılmayan bir telefon numarası vererek, ‘iletişim bürosu' ile yapılacak olan görüşme sonrasında verilecek şifre ile geçişlerin kabul edilebileceğini söyledi.

Geçiş için havayolu ya da karayoluyla IŞİD'e katılmak için Gaziantep'e gelenlerin, geçişleri sağlanıncaya kadar kimi otellerde konaklattırıldıkları da söz konusu tape kayıtlarına yansıdı.

20 Kasım 2014 günü, Oleksandr Pushchuk ismine ve İstanbul'un Bağcılar ilçesinde bir adres üzerine kayıtlı olan bir telefondan IŞİD'in emiri olduğu belirtilen İlhami Balı arandı. Numarasını Ebu Haris isimli birinden aldığını söyleyen şahıs, Balı'ya 11 kişi olduklarını ve Gaziantep'te Murat Otel'de olduklarını söyledi. Bu sırada karşıdakine "Rus musun?" diye soran Balı, otelde geçiş için bekleyenlerin yanına birini göndereceğini ve onun aracılığıyla sınırdan geçirileceklerini söyledi. Bunun için de kendisini arayan şahıstan kaldığı odanın numarasını istedi. 203 yanıtını alan Balı, otelin "Büyük Murat mı ya da küçük Murat mı?" olduğunu sorarken, Büyük Murat Otel yanıtını aldıktan sonra kısa bir süre sonra gelecek kişinin ilk olarak 5 kişiyi ardından da geriye kalan 6 kişiyi alarak sınırı geçireceğini söyledi.

Bu ağ üzerinden sınır hattına kadar ulaşan IŞİD'lilerin büyük bir bölümü doğrudan kuryeler aracılığıyla sınırdan geçirilerek, Balı'ya ya da onunla birlikte hareket eden diğer çete üyelerine ulaştırıldı.
Bu geçişler için kimi zaman ise sınırın sıfır noktasındaki köylerde doğrudan Balı'ya çalışan Kuşçu Mehmed'in evi kullanıldı. Yine Ankara'dan geldiğini belirterek Balı'yı arayan Sedat Yener isimli bir şahsın da İbrahim'in arkadaşını olduğu, Gaziantep'e geldiği ve sınırı geçmek istediği içeriğine yönündeki görüşmesi de kayıtlara girdi. Balı, kendisini arayan bu kişiden Elbeyli'ye bağlı Beylerbeyi köyündeki Kuşçu Mehmed'in evine geçmesini istedi.

18 Kasım günü gerçekleşen o görüşmede kayıtlara şu şekilde geçti:

Sedat Yener: Elbeyli'nin neresine geleyim?

Balı: Neresini biliyon abi?

Sedat Yener: Vallaha hemen hemen her tarafını biliyorum ya.

Balı: Beylerbeyi.

Sedat Yener: Elbey köyünde de gelebilirim ama geçen hatırlarsan mezarlık için konuşmuştuk, orada jandarma çevirdi bizi, mezarlık olmasında.

Balı: Beylerbeyi'nin oraya gel abi, Beylerbeyi'ni biliyon mu?

Sedat Yener: Beylerbeyi köyünü biliyorum.

Balı: Evet. Kuşçu Mehmed'in direk evine git abi.

Görüşmede ismi geçen Kuşçu Mehmed, söz konusu tape kayıtlarında onlarca kez ismi geçen IŞİD kuryelerinden biri. Öyle ki kimi zaman lojistiklerin geçirilmesinde, kimi zaman giriş çıkışlar için yapılan birçok görüşmede Kuşçu Mehmed'in ismi sık sık geçiyor.

Kaynak: sputnik.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "IŞİD Türkiye'de ‘iletişim bürosu' kurmuş!" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete