close

Dünya'nın kardeşi bulundu

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'dan tarihi keşif geldi. NASA, 1400 ışık yılı uzakta Dünya ile çok benzer özellikler taşıyan bir gezegen keşfettiğini açıkladı.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'dan tarihi keşif geldi. Dünya ile çok benzer özellikler taşıyan gezegen keşfedildi. Gezegen NASA'nın uzay teleskobu Kepler tarafından bulundu. İsmi bu yüzden Kepler 452-b. Dünyadan yüzde 60 daha büyük. Güneş'e benzer büyüklük ve ısıda bir yıldızın yörüngesinde.O yıldıza mesafesi ise Dünya'nın Güneşle olan uzaklığına benzer yani yüzeydeki ısı gezegende su bulunması için yeterli. Bu özellik gezegeni yaşanabilir bölge de yapıyor. Üstelik 6 milyar yıldır o yıldızın yörüngesi'nde olması, yaşanabilirlik iddiasını kuvvetlendiriyor. Boyutuna göre gezegenin yüzeyinin kayalık olması bekleniyor.

PEKİ GEZEGEN NEREDE

Dünyadan tam 1400 ışık yılı uzakta. Signus takım yıldızında. Kepler 452-b Dünya'ya benzer tek gezegen değil. Bilim insanları daha önce bu yönde keşifler yapmıştı ancak bulunan gezegenler, hem Güneşten soğuk hem de küçüktü. Kepler 452 taşıdığı özellikleri ile bir NASA gökbilimcisine göre "Dünya'ya en fazla benzeyen gezegen."

Kaynak: CNNTürk

  :

  :

  :

  :

  "Dünya'nın kardeşi bulundu" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete