Whatsapp'ta sesli görüşme yapanlar dikkat

Whatsapp'a sesli arama özelliği geldi, kullanıcılar sesli görüşmeleri Whatsapp üzerinden yapmaya başladı. Ancak kullanıcıların göz ardı etmemesi gereken bir nokta var: O da Whatsapp'ta yapılan görüşmelerin internet kotanızı yediği gerçeği!
iPhone'a ve Android'li cihazlara açtı. Popüler sohbet yazılımı, böylece Skype, Viber ve diğerlerinin karşısında çok güçlü bir rakip haline geldi. Peki WhatsApp'ın sesli arama özelliği hakkında neler bilmeniz gerekiyor?

WhatsApp aramaları hakkında bilmeniz gerekenler Sesli arama özelliğini kullanabilmek için öncelikle WhatsApp'ı son sürümüne güncellemeniz gerekiyor.

SESLER VERİ BAĞLANTILARINIZ ÜZERİNDEN İLİTELİYOR

Bunu yapmadıysanız, telefonunuzun uygulama mağazasını açarak uygulamalarınızı güncelleme işlemini başlatın. WhatsApp'ın sesli arama özelliği, internet üzerinden çalışıyor, yani sesler, veri bağlantınız üzerinden iletiliyor.

Bu yüzden WhatsApp ile yapacağınız konuşmalar, konuşma dakikalarınızdan sayılmıyor. Kısacası WhatsApp'ın sesli arama işlevi, aynı Skype ve benzeri uygulamalar gibi çalışıyor.

GEÇMİŞİNİZ GÖRÜNTÜLENİYOR

Ancak internete 3G ile bağlıyken yapacağınız görüşmelerin, aylık veya haftalık veri kotanızı etkileyeceğini unutmayın.

WhatsApp'ın veri tüketimini telefonunuzun ilgili menüsünden izlemeniz mümkün. Aramaların ne kadar veri tükettiğini sonraki sayfamızda ele alacağız. WhatsApp'ın sesli aramasıyla neler yapılabilir?

Wİ-Fİ ÜZERİNDEN İLETİLİYOR

WhatsApp'ın sesli arama özelliğine sahipseniz, uygulamanın arayüzünde Aramalar, Sohbetler ve Kişiler olmak üzere üç sekme görüyorsunuz. İlk sekme olan Aramalar'da arama geçmişiniz görüntüleniyor.

WhatsApp, şu an sadece sesli aramalara izin veriyor, videolu görüşme yapma olanağınız bulunmuyor. WhatsApp araması yaptığınızda aynı telefonla konuşur gibi, cihazınızı kulağınıza götürerek konuşuyorsunuz.

WhatsApp'ın sesli arama işlevine sahip Android'li ve iOS'lu herhangi bir kullanıcıyı aramanız mümkün. İşlevi kullanarak Türkiye dışında yaşayan bir arkadaşınızı aradığınızda da ücret ödemeyeceksiniz (veri ücretleri dışında), çünkü tüm veriler, mobil veri planınız veya Wi-Fi üzerinden iletiliyor.

1 DAKİKALIK GÖRÜŞME PAKETİNİZDEN BU KADAR YİYOR

Sesli aramayla yapılamayanlar WhatsApp'ın sesli arama özelliğini kullanarak WhatsApp yüklü olmayan kişileri aramanız mümkün olmayacaktır.

Yalnızca WhatsApp yüklü kişileri, telefonunuzdaki WhatsApp üzerinden arayabilirsiniz. WhatsApp görüşmeleri ne kadar veri tüketiyor? WhatsApp, sesli görüşme işlevinin veri tüketimiyle ilgili resmi herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Ancak yapılan testler, 1 dakikalık bir görüşmede 280KB - 330KB arasında veri tüketildiğini, 5 dakikadaysa 1,1MB - 1,25MB veri tüketildiğini gösteriyor. Aramaların 3G veya Wi-Fi üzerinden yapılması, veri tüketiminde önemli bir değişikliğe yol açmıyor.

Yine de bu rakamları kesin rakamlar olarak algılamamakta fayda var. Rakipleri karşısında WhatsApp WhatsApp'ın sesli arama özelliği, gayet temiz bir ses kalitesine sahip.

Ancak görüşmelerinizde bir miktar gecikme, bunun yanında zaman zaman yankılanmalar tecrübe edebiliyorsunuz. Viber'daki kadar kusursuz bir tecrübe olmadığını söyleyebiliriz, ancak WhatsApp'ın sesli arama özelliği şu haliyle de oldukça yeterli. 

Kaynak: Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "Whatsapp'ta sesli görüşme yapanlar dikkat" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ