Günün Videosu

‘İşsizliği Suriyeli göçmenler artırdı’

Ekonomideki yavaşlama ve ucuz işgücü olarak Suriyeli göçmenlerin kayıt dışı çalıştırılması işsizliğin çift haneli rakamlara ulaşmasını sağladı.
İşsizlik oranı ekonomide yavaşlama ve ucuz işgücü olarak kayıtdışı Suriyeli göçmenlerin istihdam edilmesi nedeniyle Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan Ağustos döneminde yüzde 10.1 olurken, beş ayın ardından yeniden çift haneye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek yüzde 10.4 olurken, tarımdışı işsizlik ise geçen yıl aynı döneme göre 0.1 puan artarak yüzde 12.4 olarak gerçekleşti.

İşsizlik oranı geçen yıl Ağustos döneminde yüzde 10.1, bu yıl Temmuz döneminde ise yüzde 9.8 olmuştu.

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, “Ekonomik büyümenin beklentilerin üzerinde kaldığı ilk yarıda yukarı yönlü seyrini koruyan işsizlik rakamının, ilk yarıya kıyasla daha zayıf bir büyüme ile karşı karşıya olduğumuz yılın ikinci yarısında daha da artmasını bekliyoruz. Öte yandan Türkiye’de yaşayan yaklaşık 2 milyon Suriyelinin de işsizlik rakamındaki artışta etkili olduğunu düşünüyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

İŞSİZLİK RAKAMI 0.5 İLE 1 PUAN ARASINDA ARTABİLİR


“Hesaplamalarımıza göre Suriyeli mülteciler ucuz işgücü sağlamaları nedeniyle yılbaşından bu yana yıllık işsizlik rakamını yaklaşık 0.4 puan artırdı. Son olarak 2016 itibariyle asgari ücrete yapılacak olan ilave zammın işsizlik oranını artırma ihtimali bulunuyor. Bu çerçevede ilave yükün kamu ile özel sektör arasındaki paylaşımına bağlı olarak işsizlik rakamı 0.5 ile 1 puan arasında artabilir.”

Yetkililer, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 1 Aralık’ta toplanacağını ve hükümetin tavsiyesiyle asgari ücretin 1 Ocak tarihi itibarıyla 1,300 TL’ye yükseltileceğini açıkladı.

Halen 1,000 TL seviyesinde bulunan asgari ücretteki artış makroekonomi açısından bütçe disiplininden sapma ve enflasyonda artış, reel sektör tarafında ise üretimin diğer ülkelere kayması, işten çıkarma ve istihdamda daralma riskini beraberinde getiriyor.

Orta Vadeli Program’da (OVP) işsizlik oranı hedefi 2015 için yüzde 10.5, 2016 için ise yüzde 10.3 seviyesinde.

Verilere göre, 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2015 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 114,000 kişi artarak 3.06 milyon kişi, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 0.6 puanlık azalış ile yüzde 18.3 oldu.

TÜİK verilerine göre istihdam edilenlerin sayısı 2015 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 837,000 kişi artarak 27.15 milyon kişi, istihdam oranı ise 0.7 puanlık artış ile yüzde 46.8 oldu.

Kaynak: sozcu.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "‘İşsizliği Suriyeli göçmenler artırdı’" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete