Cudi’deki yangın üç gün sonra söndürüldü

Şırnak ve Silopi arasında yer alan Cudi dağında önceki gün başlayan yangın, Cizre, Uludere ve Şırnak’tan gelen ekiplerin desteğiyle ancak üç günün sonunda kontrol altına alındı.
Kontrol altına alınan yangında yaklaşık 100 futbol sahasına denk gelen 100 hektarlık alanın etkilendiği, meşe çalılıkları ve 400 fıstık ağacının zarar gördüğü tespit edildi.

Cudi Dağı’ndaki yangını söndürmesinin ardından Şırnak’ın merkeze bağlı Başağaç köyünde elektrik direğinden çıkan kıvılcımın neden olduğu bildirilen başka bir yangına da müdahale edildi.

Başağaç ve Kaymakamçeşme köyleri arasında etkili olan ve 4-5 hektar alanın zarar gördüğü örtü yangını, ekiplerin üç saatlik çalışması sonucu tamamen söndürüldü.

AĞAÇLARLA BİRLİKTE BİR ÇOK CANLI ÖLDÜ

Yangın söndürme çalışmalarını takip eden HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Evrensel’den Fatih Polat’a konuşarak, “Bildiğiniz gibi 3-4 gün önce Çalışkan Hudut Taburu tarafından gece saatlerinde bu yangının çıktığı yere iki havan atışı yapılıyor. Sonra aydınlatma mermileri atılıyor. Bunlar düştükten sonra yangın ortaya çıkıyor. Hemen ormanlık alana yayılıyor. Geniş bir ormanlık alan söz konusu” dedi.

Sarıyıldız, bölgede Ciner grubuna ait termik santral olduğuna da dikkat çekerek, “Yangının çıktığı yerin hemen dibinde.

Aşağısında açık kömür ocakları işletilmeye çalışılıyor. Yangının asker tarafından çıkarıldığı kesin olarak dile getiriliyor, ama söz konusu işletmelerle de ilgisi olabilir. Çünkü yeni kömür sahalarına ihtiyaç duyuluyor. Ama bu zaten askerin 20 yıllık rutiniydi” diye konuştu.

Sarıyıldız, bölgede ağaçlarla birlikte birçok canlının da yok olduğunu belirterek, “Dün gittiğimizde yanmış bir sürü kuş yuvasını gördük. Yanmış kaplumbağaları, yılanları gördük. Orada gördüğüm bir ölü yılanın fotoğrafını, twitter’da yayımladım. Orası oldukça verimli yaşam alanıdır canlılar açısından.” 

Kaynak: Diken

  :

  :

  :

  :

  "Cudi’deki yangın üç gün sonra söndürüldü" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete