close

Siirt Emniyeti'nde akıl almaz skandal

Siirt Emniyet Müdürlüğü 80 ile gönderdiği yazıda T.C.'nin önünde "iddia edilen" ifadesini koydu.
Ülkenin düştüğü durumu gösteren yazı için “Sehven olmuş” denildi…

"İDDİA EDİLEN T.C. SİİRT VALİLİĞİ"

Türkiye, daha önce böyle bir skandal görmedi. Güneydoğu’da terör örgütü PKK bir taraftan “Devlet yapılanması” gerçekleştirirken; devletin resmi antetli kağıdıyla Siirt Valiliği tarafından 80 il’e gönderilen yazıda Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltılışı olan “T.C”nin önüne büyük harflerle “İDDİA EDİLEN T.C” yazıldı.

Siirt Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü’nü arayan bazı kamu görevlileri, tepkilerini dile getirdi. Bunun üzerine yazı iptal edildi ve antetli kağıdın “İDDİA EDİLEN T.C” satırındaki “İDDA EDİLEN” sözcükleri çıkarıldıktan sonra illere dağıtımı yeniden yapıldı.YAŞANANLARA TEPKİ Mİ?

Güneydoğu’da terör örgütünün eylemlerine sessiz kalınması, devletin varlığının tartışılır hale gelmesine, olaylar kapsamında “T.C Siirt Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü’nün görevlerini yerine getirmediği”ne tepki göstermek amacıyla T.C önüne “İddia edilen T.C”nin eklenmiş olabileceği de öne sürülüyor.

Başka bir yetkili ise Emniyet içinde yürütülen bazı operasyonlar kapsamında, görevlileri zor duruma düşürmek amacıyla yazının antet bölümünde böyle bir oynama yapılmış olabileceğini öne sürdü. Siirt Emniyet yetkilileri ise “skandal yazı” için “sehven” demekle yetindi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

PKK/KCK terör örgütü adına ülkemize silah ve patlayıcı madde sokmak amacıyla Irak’a gidip gelen 1963 doğumlu N.A.’nın patlayıcı getirdiği, bunların bir bölümünün sansasyonel eylemlerde kullanılacağı bilgisi, Siirt İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 9 Şubat 2015 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve 81 il Emniyet Müdürlüğü’ne bildirildi.

“İDDİA EDİLEN T.C Siirt Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü” antetli “patlayıcı madde bulundurma ve saklama” konulu yazıyı, İl Emniyet Müdürü adına İl Emniyet Müdür Yardımcısı Tan Sağoğlu imzaladı.

Bazı kamu görevlileri skandalla ilgili, “PKK konusunda geldiğimiz nokta bu. Güneydoğu artık onların toprağı! Türkiye Cumhuriyeti ise ‘iddia edilen TC’ durumuna düşmüş halde” dedi.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, yazıyla ilgili olarak soruşturma açıldığını doğruladı.

“BAŞKA YERLERE ÇEKİLEBİLİR”

Bir yetkili, Sözcü’ye şunları söyledi: “Siirt’te terör örgütü ve yandaşlarının çok fazla faaliyeti bulunuyor. Bu konularla ilgili çok sayıda yazışma yapılıyor.

Genelde gönderilen yazının antet bölümünde bir hata olması beklenmeyeceğinden, yazının içeriği okunuyor. İyi niyetimizi koruyor, bir kasıt olduğuna da ihtimal vermek istemiyoruz.

Yazının içinde ‘iddia edilen’ sözcükleri geçiyor. Yazı düzenlenirken buradaki iki sözcüğün, büyütülerek sehven T.C’nin önüne yazılmış olabileceğini değerlendiriyoruz.

Bundan sonra yazışmalarda antet bölümü konusunda da gerekli duyarlılık gösterilecektir. Ancak böyle üzücü ve değişik anlamlara çekilebilecek bir olay yaşandı.”

Kaynak: Saygı Öztürk / Sözcü

 

  :

  :

  :

  :

  "Siirt Emniyeti'nde akıl almaz skandal" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete