TRT’nin günlük maliyeti 4 milyona yaklaştı

Sayıştay raporuna göre TRT'nin günlük maliyeti 4 milyon liraya yaklaştığı öğrenildi.
Sayıştay raporuna göre TRT’nin 2014′te 691 milyon TL’lik yayın harcamasının yüzde 86,9′una denk gelen kısmını, satın aldığı programlar için dış yapım adı altında ödediği para oluştururken kurumun günlük maliyeti 4 milyon liraya yaklaştığı öğrenildi.

Her yıl 800 milyon TL elektrik geliri elde eden TRT’nin, yayınladığı programların tamamına yakınını dışarıdan satın aldığı Sayıştay raporuyla ortaya çıktı.

TRT’nin 2014′te toplam gideri 1 milyar 447 milyon liraya ulaştı. 7 bin 171 personele 536,6 milyon TL harcandı. Türkiye’nin en büyük teknik imkanlarına sahip kanalı olan TRT, yayına 691 milyon lira harcarken, bunun 601,4 milyonluk kısmını (%87) dış yapım adı altında satın aldığı programlar oluşturdu. Kurumun günlük maliyeti 4 milyon liraya yaklaştı.

3,96 MİLYON LİRA HARCAMA

Tüm TRT kanalları yılda toplam 6 milyon 646 bin dakika yayın yaptı. TRT kanallarının günlük yayın maliyeti ise toplam 1,9 milyon TL olarak gerçekleşti. Zaman’dan İsa Sezen’in haberine göre, kurumun toplam yayın maliyeti ise 1 milyar 447 milyon TL oldu. Yani TRT toplamda günlük olarak 3, 96 milyon lira harcama yapmış oldu.

TRT kanalları içinde en yüksek maliyetli yayını 219 milyon lirayla TRT-1 kanalı yaptı. En düşük maliyetle yayın yapan TRT Anadolu kanalının maliyeti 2013′te 2,7 milyon lira iken 2014′te 4,4 milyon liraya yükseldi. TRT’nin radyo yayınları maliyeti ise 53 milyon 310 bin lira oldu.

Sayıştay raporunda personel gideri dışındaki televizyon kanal maliyetinin yüzde 86,9′unun dışarıdan sağlanmasının kurumun televizyon yayınlarındaki kendisinin oluşturduğu katma değerin ancak yüzde 13,1 olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi.

Yayın maliyeti içinde en önemli giderin 374 milyon lirayla kurum dışı yaptırılan ve kiralanan programlara ait olduğu, diğer önemli gider kaleminin ise 158,1 milyon TL ile kurum dışından temin edilen haber ve haber programı giderlerinden oluştuğu bilgisine yer verildi.

T
RT’nin dış yapımlar için ödediği paranın yüksekliğinin kurumun kendisinin de farkında olduğu hatta Kasım 2014′te yapılan yönetim kurulu toplantısında TRT’nin imkanlarıyla yapılabilecek bir kısım programların dış yapım olarak yaptırılarak hem kurum imkanlarının atıl bırakıldığı, hem de kurum dışına gereksiz yere paralar ödenek kaynak israfına sebep olunduğu tespitinin yapıldığı belirtildi.

Kaynak: sozcu.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "TRT’nin günlük maliyeti 4 milyona yaklaştı" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete