ABD'den Türkiye'ye IŞİD tehdidi: Petrol tankerlerinizi vururuz!

IŞİD'in karaborsa petrol sattığı, bu gelirden Türk Hükümet yetkililerinin de yararlandığı iddiası, Enerji Bakanı tarafından "yalanlandı" ancak, durum öyle bir yalanlama ile geçiştirilecek kadar basit değil. İddialara göre ABD ve BM, kaçakçılık yapan şirketleri tespit etmiş... Türk Hükümeti, IŞİD operasyonuna destek vermez ise kaçakçılık yapan tankerlerinin vurulmasıyla tehdit edilmiş!
Burcu ORAL EVREN | KARŞI GAZETE ÖZEL


ABD’nin önemli gazetelerinden New York Times,  IŞİD’in karaborsa petrol sattığını ve bu gelirden yararlanan çok sayıda Türk’ün arasında Hükümet yetkililerinin de olabileceğini öne sürdü.

Enerji Bakanı Taner Yıldız ise bu haberle ilgili sorulara, dikkatli gözlerden kaçmayacak, ilginç bir yanıt verdi. Bakan'ın sözleri, bir çok yerde "iddiayı yalanladı" diye verilse de, işin aslı öyle değil...

"BORU HATTINDA IŞİD PETROLU YOK"

Yıldız, bu iddiayla ilgili sorulara "Birisi 'Kerkük petrolüne IŞİD petrolü karıştı' diyorsa bizim sorunumuz değil. Böyle bir konu bize aktarılmadı, aktarılması halinde buna karşı tavır alacağımızı tüm dünya bilir" yanıtı verdi.

Yani petrol satışının yasal yollarla yapıldığı Yumurtalık Boru Hattı'nı kast etti.

Kısaca; "petrol boru hattından, IŞİD petrolü gelmiyor" dedi. Oysa iddialar, boru hattı gibi yasal yolları değil, kaçak yolları işaret ediyor...

ABD, KAÇAKÇILIĞI TESPİT ETMİŞ

Bölgeyi ve IŞİD dahil sınırlarımız yakınındaki örgütleri iyi tanıyan isimlerden biri CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu'nun Karşı Gazete'ye verdiği bilgiler, çok konuşulacak türden. 

Ediboğlu, Bakan Yıldız'ın yaptığı yalanlamayı "kıvırma" olarak nitelendiriyor... "Zaten kimse kaçakçılığı devletin yaptığını söylemiyor" diyen Ediboğlu, petrolün kaçak yollardan, tankerlerle Türkiye'ye sokulduğunu belirtiyor. 

KAÇAKÇILIĞIN MERKEZİ ERBİL

Ediboğlu'na göre, petrol kaçakçılığı Erbil'den yönetiliyor. Erbil'de yaşayan dört iş adamının bu ticareti yönlendirdiğini öne süren CHP Milletvekili, bu kişilerin petrolü Türk iş adamlarına pazarladığının bilindiğini ve  bu ticaretin belgelendiğini de ifade ediyor. 

"BM'NİN RAPORUNDA KAÇAKÇILIK YAPAN TÜRKLERİN ADI VAR"

Bakan Yıldız'ın yalanladığı kaçakçılığın, uluslararası kuruluşlarca tespit edildiğini söyleyen Ediboğlu'nun açıklamasına göre, kaçak IŞİD petrolü taşıyan Türk tankerlerinin hangi şirketlere ait olduğu bile belirlenmiş durumda. Hatta Birleşmiş Milletler'in hazırladığı bir raporda isim isim bu şirketler yazılmış. 

ABD'DEN TÜRKİYE'YE AÇIK TEHDİT

Ediboğlu'nun bir başka iddiası ise Wall Street Journal Gazetesi'nde haftasonu yayımlanan  'ABD ile Türkiye'nin stratejik ortaklığının çatırdamaya başladığı' yorumunu doğrular nitelikte...

ABD'li yetkililerin, Türkiye'nin IŞİD operasyonuna destek vermemesi halinde "kaçakçılık yapan Türk tankerlerini vururuz" diyerek Erdoğan'a gözdağı verdiğini de öne süren Ediboğlu, bu ticaretten rant elde edenler de olduğu görüşünde. "Devlet bu kadar büyük çaplı kaçakçılığa göz yumarsa ortada rant olmaz mı?" diye soran CHP Milletvekili'nin iddiaları, Hükümet yetkililerinin yanıtlaması  gereken türden...

ABD, TÜRKİYE'Yİ PETROL SATIŞI KONUSUNDA UYARMIŞTI

Obama'nın ulusal güvenlik ekibinin geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer yetkilililerle IŞİD'in para kaynaklarının kurutulması için görüştüğü ifade edilmişti... Söz konusu para akışının büyük bölümü, petrol üzerinden... Yani petrol kaçakçılığı IŞİD'in en önemli gelir kaynağı.

Örgütün Irak'ta kontrol ettiği bölgede günde en az 25 bin varil petrol üretildiği, bunun da 1.2 milyon dolar getireceği hesaplanıyor. Petrol satışının trafiği ise Türkiye'den işliyor. 


Burcu Oral Evren | KARSIGAZETE.COM

  :

  :

  :

  :

  "ABD'den Türkiye'ye IŞİD tehdidi: Petrol tankerlerinizi vururuz!" hakkında Tweetler

  DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ