close

Baykal, İnce'ye Destek Verir Ama Bir Şartla...

CHP'de kurultay yapılacağı bizzat Kılıçdaroğlu tarafından açıklandı. Şimdi parti içi muhalefet, Kılıçdaroğlu'na karşı aday çıkarma hazırlığında. En güçlü adayın Muharrem İnce olacağı söylenmesine karşın, derinlerde başka bir isim daha konuşuluyor.
ÖZEL | KARŞI GAZETE

CHP'yi yakından izleyenler bilir, yıllardır parti içinde birkaç parçalı yapı hakimdir. Baykalcılar, Savcılar, ulusalcılar, Kılıçdaroğlu ekibi, 'yeni CHP' diyenler, 'yeni değil yeniden CHP'ye dönüşü savunanlar...

Zorlasak liste daha da uzar... Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında Kılıçdaroğlu'nun yerine bir başka genel başkan arayışı konusunda hemfikir olan bu kesimlerin çoğu, isim konusunda ise ittifak arayışında.

Telefonlar ediliyor, ofislerde, yemeklerde biraraya geliniyor... Delegelerin nabzı tutuluyor... Anlaşılan o ki hem Önder Sav hem de Deniz Baykal'ın beklentisi ve hatta bu süreç sonundaki hedefi, Kemal Kılıçdaroğlu'nu devirmek. 

BAYKAL DA ADAY OLABİLİR

Genel Başkan adaylığı konusunda henüz bu ayrı yapılar bir fikir birliğine varmış değil. 

KARŞI GAZETE'nin aldığı duyumlara göre ise Muharrem İnce'nin "yanımda" dediği eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın aklında, aslında kendisinin aday olabileceği fikri var. Hem de güçlü bir fikir... KARŞI GAZETE'nin konuştuğu Baykal'ın yakın çevresinden isimler, Deniz Baykal'ın  "önemli olan kurultay kararının alınması, sonrasında siyasette her gün çok büyük değişiklikler olabilir" dediğini ve aday olmayı düşündüğünü ifade ediyor. 

BAYKAL ADAY OLMAZ İSE İNCE'Yİ DESTEKLEYEBİLİR

İttifakları kollayan parti içi muhalefette birkaç ismin Genel Başkan adayı olarak çıkabileceği düşünülüyor. Şimdiye kadar hiç ismi anılmayan Mustafa Sarıgül üzerinde bile arayış var. Ancak Genel Merkez'in de temas halinde olduğu Sarıgül'ün, milletvekili seçilmeden yani önümüzdeki genel seçimden önce bu tür bir adım atması akılcı görülmüyor. Baykal ekibinde,  kamuoyunda en olası aday olarak görülen Muharrem İnce'nin ise  Baykal'ın aday olması halinde çekileceği düşüncesi hakim. 

HERKESİN HEDEFİ İSTANBUL

Hem Genel Merkez hem de parti içi muhalefetin öncelikli hedefi İstanbul... 170 doğal delegesi olan İstanbul'da hakimiyet ya da kırılma sağlanırsa, bunun geneli etkileyeceği düşünülüyor. 

KILIÇDAROĞLU YİNE KAZANSA BİLE...

Kılıçdaroğlu karşısında delegelerin tamamının yüzde 10’unun -ki  yaklaşık 120 kişi yapıyor-  imzası  ile  aday olabilmek mümkün. Ancak parti içi dengeler, yeni dönemde göreve gelen delegelerin tavrı, Alevi delegelerin sayısının fazlalığı dikkate alınırsa, seçilmek mümkün değil... Kurultay isteyen muhaliflerin büyük bölümü de aslında bunun farkında. Amaçları ise parti yönetimini değiştirmek. Kendi deyimleri ile  "yönetimde ağırlığı ele geçirip, partideki siyasi kaymanın önüne geçmek."

Burcu Oral Evren | karsigazete.com

  :

  :

  :

  :

  "Baykal, İnce'ye Destek Verir Ama Bir Şartla..." hakkında Tweetler

  DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ