CHP'li Alaattin Yüksel'den Davutoğlu'na Soma çıkışı

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Davutoğlu'na cevaplamakta oldukça zorlanacağı SOMA'yı sordu.
CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamının ardından parasal yardım toplama görevinin, Başbakanın talimatıyla AFAD‘a verildiğini hatırlatarak, toplam ne kadar yardım toplandığını, yardım miktarı konusunda  resmi makamlarca farklı rakamların telaffuz edilmesinin nedenini  bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

46 MİLYON 500 BİN TL TOPLANDI

Madenciler için toplam ne kadar yardım toplandığını soran Yüksel,  AFAD’ın  15 Temmuz 2014’te internet sitesindeki bilgilere göre 46 milyon 500 bin TL toplandığının açıklandığı,  ancak  AFAD’a Bilgi Edinme Kanunu uyarınca yapılan başvuruya verilen  yanıtta toplanan para miktarının 46 buçuk milyon TL. değil, 52 milyon 516 bin 130 lira 2 kuruş olduğu yanıtının verildiğine dikkati çekti. 

Yüksel, internet sitesinden  ilan edilen rakam ile AFAD yetkilisi tarafından resmi olarak ifade edilen  miktar arasındaki 6 milyon TL. lik farkın nedenini sordu. Bu farkın ailelere ulaştırılıp ulaştırılmadığı da Alaattin Yüksel’in Davutoğlu tarafından yanıtlanmayı bekleyen soruları arasında yer aldı.  

NE KADAR FAİZ ELDE EDİLDİ

Yüksel ayrıca, bu süre içinde hesaplarda işlem gören paralardan ne kadar faiz geliri elde edildiğini ve faiz gelirlerinin  nereye harcandığını,  maden kazasından sağ kurtulan, ancak sağlığını ve işini kaybedenlere bugüne dek ne tür yardımların yapıldığını sordu. 

İşte o Ek; Soru Önergesi Metni
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
    
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını arz ederim. Saygılarımla.  
                                
Alaattin Yüksel     

İzmir Milletvekili


Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamının ardından parasal yardım toplama görevi, Başbakanın talimatıyla AFAD tarafından yürütülmüştür. 

Buna göre; 

1.Kampanyada ne kadar para toplanmıştır?  AFAD’ın  15 Temmuz 2014’te internet sitesindeki bilgilere göre 46 milyon 500 bin TL toplandığı doğru mudur? Doğru ise bu para hayatını kaybeden 301 işçimizin ailelerine eşit şekilde paylaştırılmış mıdır? 13.05.2015 tarihi itibariyle her bir aileye ne kadar yardım ulaştırılmıştır? 

2. Bilgi Edinme Kanunu uyarınca yapılan bir başvuruya AFAD yetkilileri tarafından verilen  yanıtta toplanan para miktarının 46 buçuk milyon TL. değil, 52 milyon 516 bin 130 lira 2 kuruş olduğu yanıtının verildiği doğru mudur?

Doğru ise internet sitesinden  ilan edilen rakam ile aradaki 6 milyon TL. lik farkın nedeni nedir? Bu fark nerede kullanılmıştır? Ailelere eşit şeklide dağıtılmış mıdır? 

3. Yardım paralarıyla ilgili çelişkili miktarların telaffuz edilmesinin nedeni nedir?  

4. Bu süre içinde hesaplarda işlem gören paralardan ne kadar faiz geliri elde edilmiştir? Faiz gelirleri nereye harcanmıştır? 

5.  Maden kazasından sağ kurtulan, ancak sağlığını ve işini kaybedenlere bugüne dek ne tür yardımlar yapılmıştır?
  

  :

  :

  :

  :

  "CHP'li Alaattin Yüksel'den Davutoğlu'na Soma çıkışı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete