close

İşte AKP'nin erken seçim planı

AKP, koalisyon kurulamaz ve Türkiye erken seçime giderse, 25. Dönem parlamentosunu pas geçmeyi planlıyor.
AKP, üç dönem kuralını kaldırmayı düşünmüyor. Koalisyon kurulamaz ve Türkiye erken seçime giderse, 25. Dönem parlamentosunu pas geçmeyi planlıyor. Böylece 7 Haziran'da seçime giremeyen üç dönemlik vekiller yeniden aday olamayacak.

3 DÖNEM KURALINI KALDIRMAYI DÜŞÜNMÜYOR

AKP’de öncelikli olarak koalisyon hesapları yapılırken, erken seçim ihtimali de göz ardı edilmiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yakın ekibiyle olası erken seçime yönelik stratejileri belirliyor. Erken seçim olursa, 25. Dönem parlamentosuna giremeyen 3 dönemlik milletvekilleriyle ilgili izlenecek yol da masaya yatırılıyor. AKP, bu kapsamda üç dönem kuralını kaldırmayı düşünmüyor.

YENİDEN ADAY OLABİLECEK

Koalisyon kurulamaz ve Türkiye erken seçime giderse, 25. Dönem parlamentosunu pas geçmeyi planlıyor. Yani, 7 Haziran’da üç dönem kuralına takılan vekiller yine aday olamayacak. 7 Haziran sonrasında üçüncü döneme geçen isimler ise olası erken seçimde yeniden aday olabilecek.

İLK KEZ PARLEMENTOYA GİREN İSİMLER

Bu konunun AKP’nin eylülde yapılması planlanan kongresinde de gündeme gelmesi bekleniyor. Parti tüzüğünde, tekrar seçime gidilmesi halinde üç dönem kuralının uygulanmaması yönünde değişiklik yapılabileceği belirtiliyor. 258 kişilik AKP grubunun 145’ini ilk kez parlamentoya giren isimler oluşturuyor.

Olası erken seçimde, AKP listelerinde küçük çaplı bir revizyon bekleniyor. Listede yapılacak değişiklikte teşkilatın görüşünün de önemli olacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Habertürk / Volkan Yanardağ

  :

  :

  :

  :

  "İşte AKP'nin erken seçim planı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete