close

Levent Gök: "Tunceli'de aslında bir devlet yokmuş"

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, 'Geçici Özel Güvenlik Bölgeleri' ilan edilmesinin ardından Tunceli'de incelemelerde bulundu.
Gök, "Bize anlatılanlardan sonra biz bir daha gördük ki, Tunceli'de aslında bir devlet yokmuş. Bir devlet otoritesi yokmuş. Sayın valinin bize ifade ettiği beyanlar karşısında bu durumu ifade etmek zorundayım" dedi.

Tunceli'de 14 bölgenin Geçici Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesinin ardından bazı köy ve yaylaların boşaltılacağı iddialarını araştırmak üzere kente gelen CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, başkanlığında İstanbul Milletvekili Ali Özcan, Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal'dan oluşan CHP heyeti, önce Vali Osman Kaymak'ı makamında ziyaret etti. İl Jandarma Komutanı Albay Atilla Tamer'in de bulunduğu ziyarette, heyete kentte Geçici Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen bölgeler ile il genelinde yaklaşık 500 PKK'lının bulunduğu ve eylem yapma hazırlığında oldukları yönünde bilgiler verildiği öğrenildi.

"TUNCELİ'DE DEVLET YOK"

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, daha sonra partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, görüştükleri Vali Osman Kaymak'tan Geçici Özel Güvenlik Bölgesi uygulamasından derhal vazgeçilmesini talep ettiklerini söyledi. Vali Kaymak'ın artan terör olayları nedeniyle 14 bölgeyi Geçici Özel Güvenlik Bölgesi ilan ettiklerini kendilerine anlattığını belirten Gök, "Biz niçin bunu gerektiren temel etken nedir? Neden bu duruma başvurdunuz diye valiye sorduk. Sayın vali ve komutan bu sorumuz karşısında bize terörün geldiği boyutu ve amaçlarını anlattılar. Bize anlatılanlardan sonra biz bir daha gördük ki, Tunceli'de aslında bir devlet yokmuş. Bir devlet otoritesi yokmuş. Sayın valinin bize ifade ettiği beyanlar karşısında bu durumu ifade etmek zorundayım. Tunceli, Türkiye'de terörle mücadelede devletin zafiyet gösterdiği illerimizden bir tanesi. Gelinen bu aşamada bu gerçeğin ifade edilmesi gerçekten devlet yönetimi anlayışının da iflas ettiğinin bir gerçeği de burada bizzat görerek tespit etmiş bulunuyoruz" dedi.

İNSANLARI RAHATSIZ ETMEDEN ÖNLEM ALINMALI

Levent Gök, IŞİD'in Türkiye bölgeler kullandığını ifade ederek, "Neden şimdiye kadar IŞİD teröristlerinin kullandığı ve geçtiği bölgelerde özel güvenlik bölgesi ilan etmediniz? Bu sorunun cevabını AKP ve diğer yetkililer veremiyor" dedi.

Devletin zafiyet göstermeden, insanları rahatsız etmeden teröre karşı elinden gelen her türlü tedbiri ve önlemi alması gerektiğini vurgulayan Gök, "Değişik yer ve bölgelerde birçok mezrada ve yaylada başta arıcılık yapan vatandaşlarımız olmak üzere hayvancılık yapan vatandaşlarımızın bu yöntemler ile geçimlerini sağladığını biliyoruz. Bu insanlarımıza buralardan çıkın, terk edin tebligatları gönderilmiş. Bu konuyu sayın valiye de ilettik. Biz hiçbir insanımızın, hiçbir Tuncelili yurttaşımızın bu konuda mağdur olmasını istemiyoruz. Biz insanlarımızın temel geçim kaynaklarından uzaklaştırılmasını asla istemiyoruz. Kaldı ki bu insanlara oradan çıkın gidin derken onlara alternatif yaşam olanakları da sunulmuyor. Başınızın çaresine bakın deniliyor. Bu durumu asla kabul etmiyoruz ve karşısında duracağız. Devlet yetkililerine çağrı yapıyoruz. Bunu valiye de söyledik bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli" diye konuştu.

"CHP KÜRT SORUNUN ÇÖZÜMÜNDEN YANA"

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, partilerinin Kürt sorunun çözümünden yana olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"CHP özellikle AKP iktidarının çözüm süreci diye adlandırdığı süreçte ta başında beri AKP'nin samimiyetsiz tavrını ortaya koymuş partidir. Biz CHP olarak çok net ve samimi bir şekilde Türkiye'de Kürt sorununun çözümünden yanadır. Türkiye'de Kürt sorunu vardır ve bu sorun çözülmesinden yanayız."

SORUNLAR AĞIRLAŞIYOR

Gök, koalisyon görüşmelerine de değinerek, "Türkiye'nin çok önemli sorunları var, Türkiye çok önemli eşiklerden geçiyor. Ama 13 yıldır iktidarda bulunan ve 7 Haziran'da tek başına iktidar olma özelliğini kaybeden AKP iktidarının yarattığı tahribat ve sonuçlar daha da ağırlaşarak devam ediyor. AKP iktidarının hükümet kurma çalışmalarındaki ayak sürüyen, zamana oynayan tavrı Türkiye'nin bütün güçlü ve önemli sorunlarının ağırlaşmasına ve ilerlememesine neden olmaktadır" dedi.

CHP heyeti toplantıdan sonra Tunceli sokaklarında vatandaşla görüşüp esnafları ziyaret etti. Tunceli Belediye Başkanı DBP'li Mehmet Ali Bul ile de görüşen heyet, sivil toplum örgütleriyle de bir araya geldi. CHP heyeti Tunceli'deki temasları ile ilgili kapsamlı bir rapor hazırlayarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sunacak.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Levent Gök: "Tunceli'de aslında bir devlet yokmuş"" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete