Yeni kabinede görev dağılımı yapıldı

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Numan Kurtulmuş basın açıklaması yaptı.
65. Hükümet'in ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş basın açıklaması yaptı.

65. Hükümet'in Sözcüsü Numan Kurtulmuş oldu. Kurtulmuş Hükümet Sözcülüğü görevine devam edecek.

İşte Kurtulmuş’un açıklamaların satırbaşları:

*Bugünkü Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda yeni hükümetin programı hakkında detaylı şekilde görüşmeler yapıldı. Başbakan Binali Yıldırım’a iç ve dış tehditlerle ilgili sunumlar yapıldı.  Başbakan yardımcılarının görevleri ve bağlı kuruluşlar belirlendi.

DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI

Kamoyunun ciddi bir beklentisi var ve bu beklenti parlamentoya yansıdı. 374 vekilin oyuyla, dokunulmazlık yani dosyaların hepsi kaldırıldı. Bundan sonra herhangi bir vekil, bireysel başvuru hakkını kullanması kendi yasal hakkıdır. AYM’ye başvuru yolu açıktır. Dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili verilecek karar mahkemeleri ilgilendiren bir husustur.

ÖZDEMİR SABANCI’NIN SUİKASTI

Biz Türkiye olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Türkiye, Fehriye Erdal’ın iadesi için defalarca taleplerini iletmiştir. Fehriye Erdal’ın Türkiye’de yargılanması en doğal durumdur.

KABİNEDE GÖREV DAĞILIMI

Kurumların tamamı Başbakan’a bağlı kurumdur. Başbakan dilediği kurumla kendisine bağlar, dilemediğini başbakan yardımcılarına bağlar.

Mehmet Şimşek: Hazine, Merkez Bankası ve kamu bankalarından sorumlu.

Numan Kurtulmuş: Hükümet Sözcülüğü, Danıştay ile ilgili ilişkiler ve TRT, A.A. ile RTÜK’ten sorumlu.

Nurettin Canikli: SPK, BDDK ve TMSF’den sorumlu

YENİ ANAYASA

Yeni Anayasa talebi 79 milyon vatandaşı ilgilendiren meseledir. Türkiye’nin önünü açan, askeri darbelerden arındırılmış bir Anayasa’yı zorunlu olarak görüyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A HAKARET

Ana muhalefet partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanına ağza alınmayacak hakaretlerin edilmesi asla kabul edilemez. Muhalefet liderinin bu hakaret ve küfürleri sanki onaylarcasına sessiz kalması da son derece çirkindir ve kabul edilemez.

ALEVİ HAKLARI

Geçen hükümette AKP’ydi bu hükümet de AKP… Türkiye’de bireysel ve toplumsal özgürlükler adına adımlar atıldığı bilinmelidir. 65. Hükümet’in eylem planları içinde tabii ki, farklı inanç ve görüşlerin değerlendirilmesi yer almaktadır. Meclis’te okunan metin, hükümet planının çok az bir kısmıydı.

Kaynak: sozcu.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Yeni kabinede görev dağılımı yapıldı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete