Ata'nın yaptırdığı okula sahip çıkılmadı

Atatürk’ün isteğiyle yaptırılan Ulubatlı Hasan İlkokulu harabeye döndü. Okulu, madde bağımlıları mesken tuttu.
1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Cumhuriyet’in 10. yılını kutlamak amacıyla yaptırılan 10 okuldan biri olan Fatih Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu’nda müteahhidin restorasyonu yarım bırakması nedeniyle 3 yıldır ders zili çalmıyor.

2013 yılında başlanan restorasyonu tamamlanamayan okulu madde bağımlıları mesken tuttu. Haliç’in eşsiz manzarasındaki okulun her köşesinde alkol şişeleri ve uyuşturucu yapımında kullanılan maddeler göze çarpıyor. Okulun içindeki maddi değeri olan malzemeler hırsızlar tarafından yağmalanırken bazıları da madde bağımlıları tarafından tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi. Okula ait Atatürk büstlerinin üzerine yapıştırıcı sıkılarak tahrip edilmesi dikkat çekti.

Mahalle sakinleri, madde bağımlılarının okul binasında her gece yatıp kalkması nedeniyle çocuklarını markete dahi gönderemiyor, her gece okula girip çıkan kişiler yüzünden korku dolu saatler geçiriyorlar.

Mahallelinin bir başka derdi de yaklaşan kış ayında çocuklarını evlerinden oldukça uzakta bulunan okullara gönderecek olmaları. Okulun önünde toplanan mahalle sakinleri, “Okulumuzu geri istiyoruz” diyerek yetkililerden yardım istedi.

Okulun içindeki maddi değeri olan malzemeler hırsızlar tarafından yağmalanmış veya madde bağımlılarınca tahrip edilmiş durumda.

"KORKUYORUZ"

Mahalle sakinlerinden Hatice Günaydın, “3 yıldan fazla oldu okulu yapacağız dediler. Sonra da yarım bırakıp bizi mağdur ettiler. Benim torunlarım, mahallelinin çocukları burada okuyordu. Şimdi çocuklarımız uzak okullara gitmek zorundalar. Mahallemizi tinerciler ve uyuşturucu bağımlıları bastı. Her gece buraya gelerek içip kendilerinden geçiyorlar. Muhtara defalarca söyledik onlar da yetkilileri aradı ama çözüm üretilemedi. Torunlarım ve kendim için çok korkuyorum. Devletimizden ricam bir an önce bu okulu yapsınlar, bizi bu madde bağımlılarından kurtarsınlar” dedi.

Çocuklarını gönül rahatlığıyla sokağa bırakamadıklarını söyleyen mahalle sakinlerinden Nurcan İstikbal ise “Çocuklarımız bu okulda okuyorlardı. Şimdi evimize çok uzakta okullara gitmek zorundalar. Tüm mahalleli korkuyoruz. Çocuklarımızı markete dahi göndermeye korkar olduk” diye isyan etti.

Mahalleli, çocukların uzak okullara gitmesinden şikâyetçi.

İSMEP KAPSAMINDA DEĞİL

Konuyla ilgili aradığımız İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, “Konudan haberdarız. Gerekli bildirimleri Milli Eğim Bakanlığı’na ilettik. Bakanlığımızdan gelecek cevaba göre kamuoyuna bir açıklama yapılacaktır” diye konuştu.

İstanbul Valiliği’nden edinilen bilgiye göre, okulun, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında olmadığı öğrenildi.

EN ESKI 55. OKUL

Mustafa Kemal Atatürk tarafından Cumhuriyet’in 10. yılında yapılan 10 okul kapsamında inşa edilen okul, Cumhuriyet tarihinin 55. okulu olması nedeniyle 1950 yılına kadar 55. okul adını kullandı. 1950 yılından sonra İstanbul’un fethi sırasında ilk sancağı dikmesiyle bilinen Ulubatlı Hasan adıyla bulunduğu semtin ismi birleştirilerek Eğrikapı Ulubatlı Hasan İlköğretim okulu 2 ismini aldı. 1958 yılında ise Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu olarak bugünkü ismine kavuştu.

Kaynak: Habertürk / Onur Şahanoğlu

  :

  :

  :

  :

  "Ata'nın yaptırdığı okula sahip çıkılmadı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete