Özgür Özel'den Sümeyye Erdoğan'lı örnek

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'da gözaltına alınan başörtülü kadınları ziyaret etti.
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'da 'paralel devlet yapılanması' içinde oldukları iddiasıyla gözaltına alınanları ziyaret etti. Zanlılarda bir süre görüştükten sonra İl Emniyet Müdürlüğü'nün ek binası önünde açıklamalar yapan Özel, şunları söyledi:

"Burası Manisa İl Emniyet Müdürlüğü'nün ek hizmet binası. Ancak esas olarak Türkiye'nin en tanınmış emniyet binası olarak biliniyor. Ben 18 yaşındayken arkadaşlarımın işkenceden geçtiği bir bina burası. O zaman da bu bina önündeydik. O günden bugüne ben bir şeyin üzerinde çok duruyorum. Biz Manisalılar olarak burası bir sevgi, muhabbet ve nezaket şehri. Biz Manisa'da yaşayan herkesi Manisalı olarak kabul ediyoruz. Ama Manisa'ya en büyük zararı da Manisa'ya tayin yolu ile gelen Manisalılar veriyor. Tayin yolu ile gelmiş, Manisalı olmuşları biz bağrımıza basıyoruz. Ama o gün bu binada işkenceyi yapan polisleri, emniyet müdürü ile Valiyi kimse hatırlamıyor. Ancak Manisa'yı Manisalı çocuklara işkence davası ile hatırlıyorlar. Bugün geldiğimiz noktada öyle bir iş yaptılar ki Manisa'yı yine Türkiye'ye rezil ettiler. Gözaltı görüntüleri hepimizin yüreklerini sızlattı" diye konuştu.

SÜMEYYE ERDOĞAN'LI ÖRNEK

Hukukun siyasete alet edildiğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini öne süren CHP'li Özel, "Burada bir hususa dikkat etmemiz gerekir. Halkevlerinde Ayşe gözaltına alınırken de, Greenpeace Olcay'a ters kelepçe takılırken de, dün hanımefendilere kelepçe takıldığında da, yarın da Sümeyye Erdoğan'da aynı muameleyle karşılaşırsa onun da karşısında olacağız. Esas sıkıntı hukukun siyasete alet edilmesidir. Kamu gücünün oransız kullanılmasıdır. Kadın, erkek ayrımı olmaz bu işlerde. Özellikle kadınlar arasında başörtülü, başörtüsüz ayrımı olmaz. Üniversite yıllarımda arkadaşım başörtülü olduğu için laboratuara sokulmadığı için yanında duran bir insan olarak söylüyorum. O günü üniversitelerin laboratuarlarına başörtülü girilmez diyenlerin karşısında dikilmiş birisi olarak söylüyorum. 

Başörtüsü bir dezavantaj olamayacağı gibi bir avantaj da olamaz. Bir ötekileştirme aracığı olmayacağı gibi bir kayırma aracıda olamaz. Manisa kamu yönetiminin beşiğidir. Fatih Sultan Mehmet yetişmiştir Manisa'da. Kamu yönetimi yaparken siz insanları başörtülü veya başörtüsüz diye muamele yaparsanız; emniyet müdürlerini ona göre göreve koyup, ona göre alırsanız ve bu konuda vicdanları sızlatırsanız yanlış. Yanlış içinde yanlış yapıyor tayin yoluyla buraya gelen Manisalılar. Artık bu tür ayıplar ile anılmak istemiyoruz" dedi.

VALİLİĞİN AÇIKLAMASINI ELEŞTİRDİ

Kelepçe olayının ardından Manisa Valiliği'nin yaptığı yazılı açıklamayı değerlendiren CHP'li Özel, "Bir insan suçu ispatlanana kadar suçsuzdur. Telefon edip de çağırabilirsiniz. Bu insanları iki sene öncesine kadar Valilik resepsiyonlarına, polis kutlamalarına telefon açıp özel davet ile çağırıyordunuz. O zaman bu insanlar sizin için muteberdi. Şimdi devletin başı 'cadı avı' diye talimat verdi. Bu insanlar öteki oldu. Telefonu açmayıp, bu insanları çocuklarının önünde kelepçelemek, daha sonra bu insanları bütün Türkiye'ye suçları ispatlanmadığı halde birer suçlu olarak göstermek yanlıştır. Sonra gelen tepkiler üzerine de başörtülü kadınlara yapılan muamele ile ilgili olarak Valiliğin açıklaması hepsi kadar yanlıştır. Diyor ki, 'Hele de toplumda iyi bir imajı olan başörtülü kadınlarında.' Yani Manisa Valiliği tersinden şunu söylüyor, 'Toplumdaki başörtüsüz kadınların imajı kötüdür.' Böyle bir kamu yönetimi olabir mi? Ayrımcılık, nefret söylemi olabilir mi? 

O yüzden yanlış üstüne yanlış yapıyorlar. En doğru hakem maçta varlığı hissedilmeyen hakemdir. Maalesef o kadar baskı altındaki kamu yöneticileri tüm kararları tartışılıyor, her kararları da yanlış. Orda yaptıkları da, toparlamak için yaptıkları da yanlış. Kaş yapayım derken göz çıkardılar. Emniyet müdürlüğüne dünkü görüntülerden sonra soruşturma başlatılması ve emniyet müdürüyle ilgili yaklaşım ile el çektirilmesi doğru. Ancak emniyet müdürlüğü o görüntülerden dolayı bir bedel ödüyorsa ve bir yerlere yollanıyorsa, Manisa Valisi de eğer bir özür yayınlamıyorsa, 'Bu bir yanlış yaklaşımdır' demiyorsa, emniyet müdürünü merkeze alıyorsanız Valiyi de Mars'a yollamanız gerekmektedir. Burada derhal bir düzeltme ve özür bekliyoruz. Manisa'yı yıllar sonra bir ayıpla andırmaya kimsenin hakkının olmadığınıda düşünüyoruz" dedi.

ZANLILAR MAHKEMEYİ BEKLİYOR

Son olarak gözaltına olan 4 kişiyle görüştüğünü belirten Özel, "Kendilerine muamelenin ne durumda olduğunu sordum. Yakınlarına sevgilerini selamlarını yolladılar. Kendilerine muamelenin iyi, ancak dışarıdaki yakınlarının üzüldüklerini söylediler. Hakim karşısına çıkmayı beklediklerini söylediler. CHP olarak suçun türünü, zanlının menşeini ayıran parti değiliz. Bundan önce olduğu gibi siyasi görüşünü, inancı ne olursa olsun kişilerin insan hakları temelinde, hukukun temellerine göre muamele görmelerinin takipçisi olacağız. Özellikle Ömer Yerkazanoğlu, eşine yapılan muameleden dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyledi. İçeride, kötü muamele veya işkence olması söz konusu değil" diye konuştu.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Özgür Özel'den Sümeyye Erdoğan'lı örnek" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete