​Cizre'de polis yangın söndürmeye giden itfaiyeciyi vurdu

Yaklaşık 10 gündür sivil katliamın yaşandığı Cizre’de incelemelerde bulunan Şemikan Birliği’nin Başkanı Bozo Acar konuştu.
Yakşalık 10 gündür sivil katliamın ve 7 gündür de sokağa çıkma yasağının yaşandığı Cizre’den kötü haberler gelmeye devam ediyor. Bölgede 6 gündür incelemelerde bulunan Şemikan Birliği Başkanı Bozo Acar BirGün’e konuştu. Cizre’de yaşamın durmak üzere olduğunu belirten Acar şöyle devam etti: Cizre’de sivillere karşı bomba atar olarak bilinen bir patlayıcı türü kullanılıyor. Bu patlayıcı düştüğü yerde binlerce parçaya dağılarak etrafında olan her şeye zarar veriyor ağır tahribatlara neden oluyor. Son 3 gündür bu bomba atarlar Cudi, Yafes ve Nur mahallelerinde yoğun olarak kullanıldı ve onlarca ev yüzlerce insanında ufak ve ağır şekilde yaralanmasına neden oldu. Halk susuz, elektriksiz, ekmeksiz. Hastalar, yaralılar hastaneye götürülemiyor.

HERKES DERHAL BURAYA GELMELİ

Yaralılar ölmeye, ölenlerin de kokmaya başladığını belirten Acar “ Ölenler Derin dondurucular, soğuk hava depolarına mahkum ediliyor. Burada yaşananlar Filistin’de, Suriye’de Afganistan’da dahi yaşanmıyor.” dedi. Şemikan Birliği olarak tüm insan hakları savunucularına, aktivistlere, sivil toplum kuruluşlarına seslenen Acar “Kendine insanım diyen herkese sesleniyoruz. Cizre’de bir vahşet ve dram var. Herkes bu insanlık dışı uygulamaları ve ambargoyu kaldırmak için derhal buraya gelmeli. Yoksa çok yakında burada yaşanan trajedinin boyutları büyüyecek ve büyük bir katliam olacaktır.” diye konuştu.

Belediyenin hizmetinin engellendiğini ve her sokakta çöp yığınlarının arttığını belirten Acar “ Dağ gibi biriken çöpler yüzünden buşalıcı hastalıkların başladı. Özellikle çocuklarda ishal yaygınlaştı. Çünkü su yok, su içemiyorlar!” dedi.

POLİS İTFAİYECİYİ VURDU

Acar, son 10 gündür çok sayıda yangınların yaşandığı Cizre’de dün bir itfaiyecinin yangın söndürmeye giderken polis tarafından vurulduğunu belirtti.

Kaynak: Zeynep Yüncüler/BirGün

  :

  :

  :

  :

  "​Cizre'de polis yangın söndürmeye giden itfaiyeciyi vurdu" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete