HDP binalarına onlarca saldırı

Yurdun pek çok yerinde terörü protesto yürüyüşlerindeki provokasyonlarla gece boyunca HDP binalarına yönelik saldırılar yaşandı.
MERSİN'in Silifke İlçesi'nde kimliği belirsiz kişi veya kişiler, HDP'nin afiş ve tabelasını yaktı. Binanın dışındaki partinin tabelası ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın fotoğraflarının yer aldığı 'Bizler meclise' yazılı afişi ateşe verip kaçtı. 

KONYA

Kültür Park'ta toplanan kalabalık grup merkez Selçuklu İlçesi Hazım Uluşahin İş Merkezi'ndeki HDP İl Binası'na yürüdü. Binaya sızan 3-4 kışı HDP İl Başkanlığı'nın üst katından aşağı Türk bayrağı asıp, tabelayı kapattı. Bu sırada bir alt katta bulunan birkaç kişi de pencereye çıkarak ellerindeki sopalarla tabelayı indirmeye çalıştı, tahrip etti. 

KONYA'nın Ereğli İlçesi'nde terör örgütünü protesto eden grup HDP binasındaki parti tabelasını indirip, Türk Bayrağı astı. Göstericilerden bazıla parti binasındaki eşyaların bir kısmını binadan atıp, ardından yaktı.MUĞLA

HDP Ortaca İlçe Teşkilatı binası önündeki grubun tüm ısrarlara rağmen dağılmaması üzerine polis, olay yerine takviye ekip ve TOMA istedi.

Grubun içinden bir kişi, binanın çatısından beline bağladığı iple iki kat aşağıda bulunan HDP Ortaca İlçe Teşkilatı binasına inip, tabelasını sökme girişinde bulundu. Bu sırada aşağıdaki sayıları 350'yi bulan grup, polis barikatını aşıp, tekrar binaya girmek istedi. Bunun üzerine polis, biber gazıyla ve plastik mermi ile müdahalede bulundu. Karşıdaki bir binanın çatısına çıkan birkaç kişilik grup ise taş atarak HDP Ortaca İlçe Teşkilatı binasının camlarını kırdı.

BURSA

BURSA'nın Orhangazi İlçesi'nde, terör olaylarını protesto eden bir grup, HDP İlçe Teşkilatı'nın tabelasını ve parti bayrağını indirip yaktı. 

Kalabalık Camikebir Mahallesi'ndeki, bir binanın birinci katındaki HDP ilçe teşkilatına girdi. Kimsenin bulunmadığı parti binasında bulunan televizyon ve sandalyeleri dışarı atan grup, partinin bayrağını ve söktükleri tabelasını sokağa atıp yaktı. 

Bursa'da HDP yönelik bir saldırı da Bursa merkezde yaşandı.

Fevzi Çakmak Caddesi'nden geçmekte olan kalabalık burada bulunan HDP İl Teşkilatı binasına girmek istedi. Geniş güvenlik önlemleri alan polis, göstericiler engelleyince gerginlik yaşandı. Bunun üzerine polis kalabalıkta bulunan bazı kişilerin en üst katta bulunan HDP binasının çatısına Türk Bayrağı'nı asmasına izin verdi. 

AKSARAY

AKSARAY'da kent meydanında yaklaşık 3 bin kişilik grup, yakınından geçtiği HDP binasına girmek istedi. Öfkeli kalabalık HDP binasına girmek için direnince biber gazı ve TOMA'dan tazyikli su sıkarak müdahale etti. Binaya sızan bir grup ise binaya Türk Bayrağı asarak HDP tabalesanı indirip parçaladı. 

ÇORUM

Çorum'da Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı tarafından terör olaylarını protesto etmek için yürüyüş düzenlendi. Grubun, Bahabey Caddesi Kavşağı'ndan geçişi sırada kalabalıktan ayrılan yaklaşık 100 kişi koşarak Uğur Mumcu Caddesi'nde bulunan HDP Çorum İl binasının önüne gitti. Grup 5 katlı binanın birinci katındaki parti il binasını taş yağmuruna tuttu. Parti binasının camları kırılırken vatandaşlar binaya girmek istedi. Grup getirdikleri bir merdivene çıkarak parti tabelasını dışarıdan söktü.AMASYA

Yaklaşık 5 bin kişilik grup İstasyon Köprübaşı mevkiinden başlayarak sloganlar atarak Yavuz Selim Meydanı'na yürüdü. Ayrılan yaklaşık 250 kişilik grup Mustafa Kemal Paşa Caddesi'nde bulunan HDP il binasına gitti. Burada parti binasına girmek isteyenleri polis engellerken, bu sırada 3 kişi HDP il binasına girdi. İçeri girenler, parti tabelasını söküp, parti bayraklarını ve dökümanları dışarı atarak camları kırdı.

ELAZIĞ 

Yürüyüş sonrasında HDP binasına yürümek isteyen 200 kişilik grup ile HDP'li bir grup arasında arbede yaşandı. Polis her iki grubu dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Yaşanan olaylarda bir polis müdürü hafif şekilde yaralandı.

TEKİRDAĞ

'Teröre lanet' yürüyüşü sırasında gruptan ayrılan çok sayıda kişi ise Çerkezköy ilçesi Özcan sokak üzerindeki 6 katlı bir binanın terasında bulunan HDP Çerkezköy İlçe Teşkilatı'na girdi. Öfkeli kalabalık tarafından HDP bürosunun camları kırılırken, içerideki çok sayıda eşya aşağıya atılarak yakıldı. Terastaki HDP tabelası da sökülürken yerine dev Türk bayrağı asıldı.

ANTALYA

Alanya

Alanya'da HDP'ye yönelik saldırı yaşandı. Grup, 'teröre lanet' yürüyüşü sırasında yerden söktükleri kaldırım taşlarıyla bir diskoya saldırdı. İşyerinin camları kırılırken, grup polis tarafından uzaklaştırıldı. 

Gruptan bazıları HDP ilçe başkanlığının bulunduğu binaya yöneldi. HDP ilçe başkanlığının bulunduğu 4 katlı binanın bitişiğindeki bir restorana saldıran grup, burayı ateşe verdi. Alevler bir anda büyürken, bazı göstericiler restoranın çatısından HDP binasına çıkmaya çalıştı. Olay yerine çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edilirken, yangın büyüyerek HDP ilçe başkanlığının bulunduğu binayı sardı.İşyerinde bulunan tüplerin patladığı olayda yaralanan olmazken, restoran ve HDP ilçe başkanlığının bulunduğu bina kullanılamaz hale geldi.

Manavgat 

lçede turizm merkezlerinde çok sayıda işyerine, Türk Bayrağı asılı olmadığı gerekçesiyle saldırıldı, iki restoran ateşe verildi.

Kalabalık başta Side olmak üzere Çolaklı, Ilıca gibi önemli turizm merkezlerinde Kürt vatandaşlara ait olduğu iddia edilen ve Türk Bayrağı asılı olmayan işyerlerine saldırdı, çok sayıda işyerini ateşe verdi.

Olaylardan ilki Side'de jandarma karakoluna ancak 100 metre mesafe bulunan bir restoranda meydana geldi. Otellerin arasında yer alan restorantda göstericiler tarafından çıkartılan yangınla restoran tamamen kül oldu.

Diğer yangın ise antik Side'nin hemen girişinde yer alan bir restoranda çıktı. Restoran yangında tamamen kül olurken Türk Bayrağı asılı olduğu için dokunulmayan bir araç kiralama şirketi ise işyerine sıçrayan alevler nedeniyle büyük zarar gördü.
Gösteriler sırasında Antik Side çarşısında ise çok sayıda işyeri zarar gördü. Kalabalık taş ve sopalarla işyerlerine saldırırken kırılan camları, bölge esnafı ve belediye görevlilerine temizledi.

İZMİT

MHP'nin çağrısıyla toplanan 5 bin kişilik grup HDP il binasının bulunduğu alana girmek istedi. Ancak, polis burada barikat kurarak girişe engel oldu.

Yürüyüşün ardından bazı gruplar HDP binasının önüne gelerek sloganlar atıp binaya girmek isteyince, polis onları biber gazı sıkarak uzaklaştırdı.

Gebze

Teröre lanet mitinginden sonra yürüyüşe geçen grup HDP ilçe binasına girmek isteyince olaylar çıktı. Polisin biber gazı ve cop kullandığı olaylar sırasında İl Emniyet Müdür Yardımcısı Taşkın Tuncer , başına isabet eden taş parçası ile yaralandı.

MERSİN

Merkez Akdeniz İlçesi'nin Hastane Caddesi'ndeki MHP il binası önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi, Türk bayrakları taşıyarak yürüyüşe geçti. Kalabalıktan yaklaşık 500 kişi, Çankaya Mahallesi 111 Sokak'taki HDP il binasına doğru koşmaya başladı. İl binasının yaklaşık 50 metre ilerisinde polis barikatı ile karşılaşan saldırganlanlar barikatı aştı, taş ve sopalarla il binasına saldırdı. Eylemcilerin bazıları camlarını kırarken, bazıları da ikinci kattaki parti tabelasını indirdi. İndirilen tabelanın yerine Türk Bayrağı asan eylemciler, il binasını yaklaşık yarım saat boyunca taş yağmuruna tuttu.
Merkez Mezitli İlçesi'nde bazı kişiler HDP ilçe binasına balkondan girerek tabelaları söküp, parti filamalarını yakarak binayı ateşe verdi. Yangın, olay yerine gelen itfaiye tarafından kısa sürede söndürülerek kontrol altına alınırken, polis grubu havaya bir el ateş ederek grubu dağıttı.

Silifke İlçesi'nde ise yaklaşık 2 bin kişilik grup, akşam saatlerinde tabelası sökülüp afişi yakılan HDP binasına doğru yürüyüşe geçti, polis engelledi.

İZMİR

İZMİR'in Menderes, Tire ve Torbalı ilçelerinde, HDP ilçe teşkilatının ofisine taşlı saldırı yaşandı.

BALIKESİR

'Terörü lanet' için yürüyen grup HDP Burhaniye İlçe Merkezi'ne girmek istedi. Polis burada güvenlik önlemi alırken, grup pasajın camlarını taşlayarak kırdı. 

Pasajın arka kapısından içeri giren bir grup, HDP binasındaki pankart ve bayrakları alarak pasaj önünde yaktı. 

AYDIN

Iğdır'da dün şehit edilen polis memuru Fehmi Şahin için Ülkü Ocakları baba ocağı Nazilli'de 'Şehide saygı yürüyüşü' düzenlendi. 500 kişi HDP binasına yürüdü. Güvenlik önlemi alan polis ekiplerini aşan gruptakiler 4'üncü katta asılı bulunan HDP bayrağını indirip Türk Bayrağını asmak istedi. Kalabalık ekip otosunu da aşarak binanın giriş kapısı önüne kadar gelince, polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı.

MANİSA

Salihli

'Teröre lanet' yürüyüşü yapan grup, Akgül İşhanı'nda bulunan HDP İlçe Teşkilatı'na taş atmaya başladı. Dağılmayan gruba TOMA aracı ile müdahale edildi. 

BURDUR

Burdur'da akşam saatlerinde toplanan bir grup, HDP il başkanlığının bulunduğu binaya yürüdü. Binanın giriş kapısındaki camı kıran grup Türk Bayrağı astı. Binanın arka cephesinden çatıya tırmanan bir kişi HDP tabelasını kırarak yere attı ve yerine Türk Bayrağı astı.

Grup, tabelayı Cumhuriyet Meydanı'na getirerek Atatürk Anıtı önünde yaktı. 

ADANA

Seyhan'da Kürt vatandaşların yaşadığı Onur Mahallesi'ne girmek isteyen 500 kişilik gruba polis izin vermedi. 

Çukurova'da terör protestosuna katılan 30 kişilik bir grup, gece saatlerinde Toros Mahallesi'deki HDP Çukurova İlçe Başkanlığı'na saldırdı. Parti flamalarını zarar veren ve tabelasını söken grup, pencereye Türk Bayrağı astı. Grup yanlarına aldıkları tabelayı ve parti flamasını Kenan Evren Bulvarı'nda yaktı.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "HDP binalarına onlarca saldırı" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete