Fikret Bila nasıl yandaş oldu?

Sosyal demokrat kimliğiyle bilinen Fikret Bila'nın nasıl yandaş olduğunu açıklayan Sözcü yazarı Oray Eğin, medya dünyasında var olan virüsü de gözler önüne serdi.
Sözcü yazarı Oray Eğin, sosyal demokrat kimliğiyle biline Fikrat Bila'nıon Edoğan2ın uçağında olması üzerine çarpıcı bir yazı yazdı.

İşte Eğin'in o yazısı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Güney Amerika gezisinde alıştığımız üzere uçaktaki gazeteciler yine poz verdi. Dikkatimi çekti, hemen herkesin takıldığı o mutlu aile tablosunda Fikret Bila‘nın nasıl yer aldığıydı.

İnsanlar şaşırdı, ben de şaşırdıklarına şaşırdım.

"YAPTIĞI ŞEY SANSÜR"

Bila, patronları Demirören, Ailesi’nin bizzat Erdoğan’a “Biz bu gazeteyi sizin için aldık” dediği Milliyet’i yönetmeyi kabul etmiş bir gazeteci. Fırçayı yiyince ağlayan bir patronun gazetesinde gemiyi ortadan götürmek için değil, bizzat ailenin emirlerini yerine getirmek için bu görevi yapıyor. Bugünlerde en çok uğraştığı şey gazete yapmak değil, gazetedeki yazarları sansürlemek.

Büyük ihtimalle Bila‘nın geçmişten gelen sosyal demokrat kimliğiyle Erdoğan’ın uçağında yer alması kafaları karıştırıyor.
Türkiye’de bazı Ankara gazetecileri yılların getirdiği uzmanlıkla havayı öyle iyi koklar ki fırsat yakalamayı da bilirler. Daha evvel Erdoğan istedi diye Şemdinli’de çiçekli sofra kuranları görmedik mi?

Fikret Bila da Erdoğan’ın istediği her şeyi yerine getirdi ve ödülünü aldı. Mesela Necdet Özel‘i övgülere boğdu ve kamuoyunu bu son derece tartışmalı Genelkurmay Başkanı’na hazırladı. Kendi askerleri sahte davalarla içeri atılırken pozisyonuyla sıyrılan Hilmi Özkök‘ü aklama görevi de yine Fikret Bila‘nındı.

"KOLTUK İÇİN YAPMAYACAĞI ŞEY YOK"

Ama bütün bunların ötesinde, Fikret Bila türü gazetecilerin DNA’sı birinin adamı olarak gazetecilik yapmak üzerine kurulu... Bütün problem de burada. Buna bir de koltuğu kaybetmeme zavallılığını ekleyin: Bir koltuk için yapmayacağı şey yok çoğu gazetecinin.

Mesele Erdoğan’a indirgenmeyecek kadar ciddi bir Türk medya problemi. Kuşkusuz bu dönem minibüsçüden, manikürcüden, terlikli bacıdan, kenar süsünden gazeteci yaratıp iktidarın emrine sürdü. Ama bir de ‘eski Türkiye’ medyasından gelip de bu iktidarın emrine girenler oldu. İşte asıl mesele de bu.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...


  :

  :

  :

  :

  "Fikret Bila nasıl yandaş oldu?" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ