Tarihi bina otel oluyor

İstanbul'da Taksim ve Karaköy başta olmak üzere 'kentsel dönüşüm' adı altında başlatılan rant projelerinin son hedefinin de Sirkeci olduğu ortaya çıktı.
Sirkeci Garı içinde bulunan tarihi binaların TCDD’den 49 yıllığına bedelsiz olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) devredilmesi konusunda başlatılan çalışmalarla tarihi binalar otel, istasyonlar kafetarya olacak!

İBB Meclisi’nin salı günkü oturumunda alınan kararla TCDD ile protokol yapma yetkisi Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a verildi.

Böylece startı verilen 124 bin metrekare alanlık ‘Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi’ kapsamında, Sirkeci Garı içerisinde bulunan binalar İstanbul Kent Müzesi ve İstanbul Demiryolu Müzesi olacak. İşletme Müdürlüğü ve Tedarik Bölge Müdürlüğü gibi ofis binaları ise butik otel olacak.

Amaçları, 'araç yoğunluğunun, otopark yetersizliğinin ve tarihi yapıların işlev sorunlarının çözülmesi' şeklinde açıklanan projeye itiraz eden CHP'li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, "Tarihi gar TCDD tarafından kullanılması gerekirken, arkadan dolanıp İBB’ye devredildi.

İBB’den Kültür AŞ’ye, oradan da BELTUR üzerinden kendi yandaşlarınıza vereceksiniz. Biz ne kadar serzenişte bulunursak bulunalım, ne kadar yargıya taşırsak taşıyalım sonuç değişmeyecek" dedi.

Söz konusu binaların İBB’ye devredildikten sonra üçüncü kişilere devredilip devredilmeyeceğine dair açıklık getirmediğini vurgulayan Sağ,  konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Söz konusu projeyle Sirkeci'de yapılması planlana değişiklikler şöyle:

TRAFİK YERALTINA ALINIYOR

* *  Sirkeci’deki trafik yerin altına alınıp, Sirkeci Garı’nın bulunduğu alan denize kadar birleşip içinde kültür ve sanat faaliyetlerinin yapıldığı park alanına çevrilecek.

Avrupa’dan gelecek nostaljik Orient Express treni için sur içinde kalan bölümde iki ray hattı korunacak. Tren hattı sur dışında Marmaray’la birlikte üçe çıkacak.

Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi, Unkapanı Köprüsü’nden Sarayburnu’na kadar olan sahil yolunun yayalaştırılmasını da içeriyor. Böylelikle sahil yolu araç trafiği tamamen yeraltı tüneline alınıp tüm bölge yayalaştırılacak. Acil durumlar için de servis yolu bırakılacak.

* * Yedikule’den Sirkeci’ye uzanan sur hattı boyunca bisiklet yolu, yürüyüş parkuru, dinlenme ve yaşam alanları oluşturulacak.

En yoğun nüfusun olduğu Yedikule, Kocamustafapaşa ve Fındıkzade’de yaşayanlar, eski tren hattını, bisiklet yolu ve yürüyüş parkuru olarak kullanacak. Eski istasyonlar kafeterya olacak.

* * ABD'li Sarai Sierra’nın öldürüldüğü surdibi insanların geçiş mekânları olacak. Tarihi Yarımada’nın entegre projesi, Yedikule zindanları ve kara surlarını, yeni yaşam alanlarıyla Sultanahmet ve Sirkeci’ye bağlayacak.

DENİZİN ÜZERİNDEKİ SEYİR TERASLARINA PADİŞAH İSİMLERİ VERİLECEK!

* * Denizin üzerinde yapılacak seyir teraslarına Yavuz, Çelebi, Kanuni, Beyazıt ve Fatih gibi padişahların isimleri verilecek.

4 bin 500 metrekareye yayılacak ticari alanlar, Boğaz manzaralı ve tek katlı olacağı için siluet bozulmayacak. Kotun altında hediyelik eşya dükkânları olacak.

 * * 2’nci Abdülhamit döneminde yapılan 125 yıllık Sirkeci Garı şehir müzesine dönüştürülecek. Gara ait ofis binaları butik otel olacak. Kullanılmayacak raylı sistem kaldırılıp sadece nostaljik Orient Express için iki hat korunacak.

DENİZİN ÜSTÜNE KONSER ADASI İNŞA EDİLECEK

* * Lastik tekerlekli tüp geçiş projesi hayata getirildikten sonra Sirkeci-Harem iskelesi kaldırılacak.

* *  Tünelin üstündeki açık alanda üniversite etkinlik alanı, ülkeler tanıtım alanı ile Padişahlar Meydanı da yer alıyor.

* *  Denize kazık çakılarak oluşturulan platform üzerinde, 5 bin 300 metrekarelik ‘Konser Adası’ inşa edilecek. Yeraltına da otopark yapılacak.

Kaynak: Fatma Aksu / Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "Tarihi bina otel oluyor" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ