CHP bu davayı kazanırsa, "KAÇ-AK Saray" çatırdar

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi aday olan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim çalışmaları için açtığı geçici bağış hesaplarına usulsüz yöntemlerle para aktarıldığını iddia ederek konuyu yargıya taşıdı.
SKANDAL 1 MİLYON TUZAĞI

Mahmut Tanal; AKP’ye yakın firmaların bağış listelerine çalışanlarının adını yazıp, hepsinin karşısına 1 TL, 2 TL veya 50 kr bağış yaptıklarına ilişkin beyanda bulunarak tek elden üç günde 1 milyondan fazla kişinin bağış yapmış gibi gösterildiğini dile getirdi.

ÇOĞU VATANDAŞIN BAĞIŞTAN HABERİ YOK

Bağış yapanların çoğunun bu bağışlardan haberi olmadığını belirten Tanal; burada yapılanın hem 9082,51 TL’lik üst sınır engelini hem de tüzel kişilerin bağış yapamayacaklarına ilişkin hükmü aşmak olduğunu ve ayrıca çok fazla bağışçı olduğunu gösterip bir yanıltıcı bir algı yaratmak olduğunu vurguladı.

TESPİT DAVASI AÇILDI

Tanal konu ile ilgili olarak Ankara Adliyesi’nde tespit davası açtı. Hükümete yakın bazı firmaların Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a yüz binlerce lira bağış yaptığının, ancak kanunda hile yaparak bağışçı olarak çalışanların gösterildiğini ifade etti.

ÖZEL ŞİRKETLER FİNANSE ETTİ

Bunun sorumlularının, bu sorumlularla işbirliği yapanların tespitini talep eden Tanal, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında kullandığı paranın hem kamu imkanları ile sağlandığını, hem de özel şirketler tarafından finanse edildiğini belirterek Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nın meşruiyeti olmadığını dile getirdi.

  :

  :

  :

  :

  "CHP bu davayı kazanırsa, "KAÇ-AK Saray" çatırdar" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ